FETÖ, Harran Üniversitesinde böyle örgütlenmiş

FETÖ, Harran Üniversitesinde böyle örgütlenmiş

 • 10 Ağustos 2016 14:16


FETÖ terör örgütü geçmişte Şanlıurfa'da bulunan Harran Üniversitesinde nasıl kadrolaştıklarıda ortaya çıktı

Şanlıurfa'nın yerel haber portalı Balıklıgöl.com yazarı, Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Musa Kazım Yılmaz FETÖ terör örgütü geçmişte Üniversitede nasıl kadrolaştıklarını detaylarıyla anlattı. 

''İhsan Süreyya hocamın hatırlattıkları''  başlıklı yazısında Prof. Dr. Musa Kazım Yılmaz şunları yazdı; 

Prof. Dr. İhsan Süreyyâ Hocamın Sakarya’da yaşadığı sorunların benzerini Şanlıurfa İlahiyatta yaşadım. Yıl 1993…  Doçent olarak atanmış ve Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde dekan yardımcılığına atanmıştım. Araştırma görevlisi ilanları çıkıyordu. 1993’te, İlk etapta 10 kadar araştırma görevlisi aldık.  Nispeten iyi bir sınav uyguladık. Dekanımız Prof. Dr. İbrahim CANAN (2009’da vefat etti), tarafsız davranmamız konusunda tüm jüri üyelerini uyardı.

1994’e gelince dekanımız Prof. Dr. İbrahim CANAN’ın “Kütüb-ü Sitte Tercüme ve Şerhi” adlı kitabı Zaman Gazetesi tarafından basılarak okuyuculara dağıtılmaya başladı. 1994’ün Haziran ayında yeni bir araştırma görevlisi sınavları yapmaya başladık. Her şey normal gidiyordu. Adayların sınav kâğıtları jüriler tarafından okunmuş veya okunmaya devam ediyordu. Ertesi gün evraklar Dekanlığa teslim edilecek ve kazananların listesi Rektörlüğe sunulacaktı.

Sınava giren Fetöcü elemanlara sınavda kopya verildi. Anacak bazı kontenjanlarda birden fazla eleman vardı ve dolayısıyla rekabet söz konusuydu. Fetöcü elemanlara kopya verilmediği için onların elemanlarının kaybetme ihtimali yüksekti. Bunun önüne geçmek için o gece Dekan İbrahim Canan’la irtibata geçildi ve Fetöcüler tarafından çaya davet edildi. Şanlıurfa’da, Feza Dershanelerinin üst katındaki misafirhanede onu ağırladılar. Fethullah Gülen o akşam Canan Hocaya telefon ediyor ve bir liste veriyor. Sonra, “Hocam, bunlar benim özel talebelerimdir. Benim yanımda tefsir-hadis okumuşlar. Bunları mutlaka kazandırmalısınız” diyor..

Dekan İbrahim Canan Hoca sabahleyin erkenden Fakülteye geldi ve jürilerle tek tek görüşmeye başladı. Bazı jüriler notlarını vermişler, bazıları da notları kesinleştirmemişlerdi. İbrahim Canan, şu anda prof. Veya doçent olup gözaltında olan veya tutuklu olan elemanlar için jürilere şunu söyledi: “Bu arkadaşların sınav kâğıtlarını yeniden değerlendireceksiniz. Geçer not almayanlara geçer not vereceksiniz. 35 puan alanlara 70 puan vereceksiniz” dedi.

Buna ilk karşı çıkan, o zaman yardımcı doçent olan, şimdi ise, Ankara’da felsefe profesörü olan Kazım Sarı Kavak oldu. Kazım Bey gerçekten yürekli çıktı ve: “Ben hiçbir zaman 35 puan alan birisine 70 vermem” dedi. Dekan, başına gelebilecek şeyler konusunda onu tehdit etti. Sonunda diğer iki jüri üyesinin marifetiyle adayın puanı yükseltildi ve kazandı. O kazanan kişi, şimdi Dicle Üniversitesinde prof. ve tutuklu bulunuyor.

Benim bulunduğum Jüri Tefsir jürisiydi. Yabancı dili geçen iki aday vardı. Jüride benden başka Prof. Dr. Hasan Hüseyin Tunçbilek (2012’de vefat etti), diğeri de şu anda gözaltında bulunan ve Şanlıurfa İlahiyatta 6 yıl dekanlık yapan Abdürrahman Elmalı’ idi.

Ben jüri başkanıydım. Dekan İbrahim Canan bana hitaben, “Musa Bey, Bu elemanı alacaksınız; itiraz kabul etmiyorum” dedi. Ben, “Ama hocam bu olur mu? Diğer adayın sınav kâğıdı daha iyidir. İsterseniz diğer arkadaşlara sorun. Arkadaşlar, Allah için söyleyin; bu kâğıt Dekan Bey’in almak istediği elemanın kâğıdından daha iyi değil mi?” dedim. Dekanla aramızda şiddetli bir münakaşa geçti. Hayatımda onu hiç böyle görmemiştim. Adeta hipnoz olmuş bir hali vardı. Adeta kükreyerek konuşuyordu. Not verme konusunda hak ve adaletten ayrılmayan Canan Hoca gitmiş, yerine Fethullah’ın emrini yerine getirmeye amade İbrahim Canan gelmişti.

Sonra Dekan diğer jüri üyelerine dönerek, “Musa Bey doğru mu söylüyor?” dedi. Hasan Hüseyin Bey, “Evet hocam, Musa Bey doğru söylüyor. Ama almak istediğiniz eleman hafızdır” dedi. Bunun üzerine İbrahim CANAN, “Tamam, şimdilik bu sınavda, hafız olduğu için bu elemanı alalım, ama daha sonra o arkadaşı da alırız” dedi. Ben de, “Hocam, biz hafızlık sınavını değil, araştırma görevlisi sınavını yapıyoruz. Eğer dediğin elemanı alırsak diğer elemana haksızlık olur. Eğer hak eden bu arkadaşı almazsanız vebali boynumuzda kalır”dedim.

Canan Hoca böylece Fethullah Gülen’in telefonla kendisine verdiği listenin tamamını, araştırma görevlisi olarak aldı. Arkasından, “Bölücülük yaptığınız için dekan yardımcılığı görevinden alındınız” diye bana bir yazı yazdı. Ona göre Fethullah’ın listesine itiraz eden herkes bölücüydü. Sonra sözünde durmadı ve: “alacağım” dediği adayı almadı.

O zaman alınan araştırma görevlilerinin tümü ya doçent Ya da Profesördür ve çoğu ya gözaltında veya tutukludur. İhsan Süreyyâ Hocamın anlattıklarının benzeri burada da yaşandı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

 • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

 • ahmet sönmez

  12 Ağustos 2016 15:33

  Cevap Ver

  Musa Kazım Yılmaz’ın yazısına ithafen,
  Sn. Musa Kazım Yılmaz hoca,
  Yaptığım araştırmada Risale-i Nur talebesi(Meşvewret üyesi) olduğunuzu öğrendim. Hoca, 20 küsür yıldır birlikte çalıştığınız mesai arkadaşlarınıza bu şekilde iftira atmanız; arkasından vurmanız çok üzücü. Şahsınıza baktığımda adam dedim. Çevrenizdeki arkadaşlarınız yaramaz adam demişti de inanmamıştık. İnsanlık içteymiş! Mesai arkadaşlarınızı sevmeyebilirsiniz biraz vefalı olmanızı beklerdim.
  1993-1994 yılında araştırma görevlisi alındı. Bunların içinde FETÖ, Meşveret, Tarikat üyesi, MHP hatta derin … in bile elemanları vardı. Siz bunu bizden daha iyi bilirsiniz. Meşveretin elemanlarının sayısı FETÖnünkiyle aynıydı. Mesela Harran Üniversitesi’nde iken birkaç yıl önce Bolu’ya tayin isteyen akademisyen arkadaş. Bir diğeri o dönemde sizin tarafınızdan alınan ve mecliste bulunan arkadaş... şuan başka şehirlerdeki akademisyen ve hala Harran Üniversitesi’nde çalışan arkadaşlarınız var. Bunların hepsi Meşveretin elemanları. Hatta 3 sene önce Halk Eğitim müdürüyken sizin arkadaşınız tarafından alınan başka bir hocamız. Ve yine aynı hoca tarafından alınıp sonra ismi nahoş şeylerle anıldığında istifası verilen hocamızda sizler tarafından üniversiteye alındı.
  Bizim buralarda ölünün arkasından konuşulmaz derler. Kütüb-ü Sitte’nin tercümesini yapmanın yıllar aldığını bilirsiniz. Böyle değerli bir eseri tercüme etmek ayrı bir onur. Nasıl bir vicdan ki onu bile kullanıyorsunuz. Düne kadar İmam-Hatip hocalarımız İbrahim Canan’la gurur duyuyor, bize Kütüb-ü Sitte’yi anlatıyorlardı.
  Yazınızda fetöcü elemanlara kopya verildi, sonra verildi diyorsunuz. Çelişki var hocaa. Fetöcülerden başkası da kopya veriyormuş. Mesela siz. Merhum İbrahim Canan’ın Feza Dershanesi’nin üst katına davet edildiğini yazıyorsunuz. Telefon konuşmasını duyacak kadar yakınında mıydınız? O zaman size de Fetöcü diyebilir miyiz?
  O dönemden arkadaş şunu söyledi ‘’ Ben ve bir arkadaş aynı notu aldık. Ben mi o arkadaş mı alınır çok merak ediyordum. Benim alındığımı duyduğumda çok sevindim.’’ Düşük not aldılarsa bu arkadaş neden böyle söyledi. Yoksa o dönemde sınava giren kardeşin alınmadı diye mi bu kuyruk acısı.
  Prof. Kazım Sarıkavak’ı tanımam. Fakat dekan Prof. Dr. İbrahim Canan hocanın kendilerini tehtit ettiklerini tahmin etmiyorum. O dönemde üniversite öğrencileri kendilerini geçirmiyor diye İbrahim Canan Hocayı kaçırmış ve tehtit etmişlerdi. ‘’Bizi geçirmezseniz sizi bırakmayız’’ diye. İbrahim Canan hoca ‘’Beni öldürseniz de ben hakkınız olmayanı veremem’’ demişti. Öğrenciler baş edemeyince İbrahim Canan Hocayı bırakmışlardı.Bu o dönemde çok anlatılmıştı. Belki hatırlarsınız! Böyle bir insan nasıl olur da Sarıkavak hocamı tehtit eder. Vefat etmiş iki güzel insana bunları isnat ediyorsunuz. Hoca alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste.
  Oğlun fetöcülerin okullarında tam burslu okudu. Adam oldu(İnşallah). Korkun mu var bunları yazıyorsun yoksa oğlun fetö üyesi mi hoca?
  Açığa alınan hocaların yerini doldurmaya başlamışsınız bakıyorum. İnşallah hepsi Meşveretten olmaz, sonra sizi de aynı suçtan ithaf ederler hocaaa…

Gündem
Başbakan Yıldırım, Yarın Kılıçdaroğlu ile Görüşecek!
Türkiye
IKBY'de sevkiyatın askıya alınması söz konusu değil
Dünya
ABD Somali'deki bombalı saldırıyı kınadı

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu