İbrahim Kalın açıkladı: Bu akşam Rusya'ya heyet gidecek

İbrahim Kalın açıkladı: Bu akşam Rusya'ya heyet gidecek


Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, bu akşam Türk heyetinin Rusya'ya gideceğini ve yarın istihbarat paylaşımı gündemiyle görüşme gerçekleştirileceğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, A Haber canlı yayınında gündemle ilgili çok önemli değerlendirmelerde bulundu. Kalın, Rusya ile ilişkilerde ikinci önemli adım olarak bir heyetin Rusya'ya gideceğini duyurdu.

RUSYA'YA HEYET GİDİYOR

Sözcü Kalın, "Ruslar, düşürülen jetleriyle alakalı bir konu gündeme getirmedi. Bu hadiselerin yaşanmaması için irtibat halinde olalım denildi. Hem Suriye konusunda, bölgesel konularda ve diğer konularda Genelkurmay ile Ruslar yakın temas içinde. Suriye konusunda yeniden bir üçlü mekanizmanın kurulması yönünde dün başkanlar talimatlarını verdiler. İlk görüşme yarın olacak. Bu hem 24 Kasım'dakine benzer hadiselerin yaşanmaması açısından çok önemli hem de Suriye için ne yapılacağını konuşacaklar" diye konuştu.

Kalın şunları söyledi:

Sayın Putin, bizim Moskova ziyaretimizden bir gün önce Azerbaycan'daydı. Azeri-Ermeni gerginliğinde de daha pozitif gidişat görüyoruz. Bu yönde de bir takım güçlü işaretler var. Bu gerçekleşirse bütün ilişkilerin rahatlaması anlamını taşıyacaktır. Yukarı Karabağ sorunun çözülmesinden en fazla kar elde edecek ülke Ermenistan'dır.

Darbeyi millet püskürttükten sonra Türkiye Batı'dan, Batı medyasından beklediği desteği göremedi ve hayal kırıklığı yaşadı. Böyle bir darbe girişimi ve bu şekilde püskürtülmesi gibi bir şey daha önce yok.

Cumhurbaşkanı Sözücüsü Kalın'ın konuşmasından satırbaşları:

Rus tarafının önemsediği bir diğer konu ise Türk Akımı projesiydi. Burada bazı gecikmeler oldu. Bizden ziyade Rus tarafından kaynaklanan bazı gecikmeler oldu. Bir yanda Avrupa'nın bir enerji ihtiyacı var. Bu konuda da Sayın Cumhurbaşkanımız başlatılması için iradelerini iletti. Bir tanesi direkt bizim enerji ihtiyacımızı karşılayacak bir de Avrupa'nın enerji ihtiyacını karşılayacak. Bu bizim enerji kaynaklarımızın çeşitlendirilmesi anlamında da çok büyük önem taşıyor.

"NATO'DAN BEKLEDİĞİMİZİ GÖRMEDİK"

Kalın konuşmasında, "Biz NATO üyesi bir ülkeyiz ama NATO'dan beklediğimiz savunma sanayi desteğini şu ana kadar görmedik. ABD'lilerle konuştuğunuz zaman bir sürü şart sunuyorlar. Bunu kim üretiyorsa, kendi güvenliğimiz için bunu biz alırız." sözlerine yer verdi.

"TÜRK-RUS ORTAK FONUNUN KURULMASI ÇOK ÖNEMLİ"

Bir Türk-Rus ortak fonunun kurulması da çok önemli. İlk defa bununla ilgili bir adım atılacak. Türk-Rus ortak fonu oluşturulacak ve her konuda bir ortak yatırım fonu kurulacak. Bu anlamda da bu mutabakatın sağlanmış olması çok büyük önem taşıyor.

UÇUŞLAR NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

İbrahim Kalın, "Rusya ile bir diğer konu ise vize konusuydu. Bununla ilgili çalışmalarlar da karara bağlandı. Tarifeli seferler bize gelen Rus turistlerin yüzde 5'ini taşıyor. Charter uçuşları da başlayacak ve Rus turist anlamında da hareketlenme olabilir. Rus tarafı charter uçuşların en kısa zamanda başlayacak" dedi.

RUSYA İLE NORMALLEŞME SÜRECİ

Bizim bir mektup trafiğimiz olmuştu, 24 Haziran'da o mektubu biz göndermiştik. 29 Haziran'da Sayın Putin arayarak hem mektup için teşekkür etti hem de ilişkilerin normelleşme çalışmaları başlamış oldu. Sayın Putin o gün ilişkilerin normalleşeceğini ilan etti. Bundan sonra da hızlı adımlar atılmaya başlandı. Bazı seferler başlatıldı, heyetler gidip gelmeye başladılar, Türk firmaları biraz daha rahatladı. 15 Temmuz'da darbe girişimiyle uğraşmak zorunda kaldık ama Ruslar da normalleşme süreçlerine devam etti. Ruslarla ilişkinin 24 Kasım'ın ötesine taşınması aylarla ölçülecek bir süre zarfıdır.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Bekir Bozdağ'dan Mersin'deki saldırıya ilişkin ilk açıklama
Türkiye
Tuvalette 10 Bin lira bulsanız siz ne yapardınız?
Dünya
IKBY' açıklaması: Mazide kaldı

Hava Durumu

13°
Detaylı Hava Raporu