'Türkiye'nin önünde yeni ufuk belirdi'

'Türkiye'nin önünde yeni ufuk belirdi'


İTO Başkanı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) bankalara yönelik faiz indirimleri, hükümetimizin reform kararları ve kurdaki son düşüşle birleşince faizler yüzde 1'in altına inerken, büyüme seferberliği için Türkiye'nin önünde yepyeni bir ufuk belirdi." ifadelerini kullandı.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) bankalara yönelik faiz indirimleri, zorunlu karşılıkları azaltma ve reeskont limitini artırma tedbirleri, hükümetimizin reform kararları ve kurdaki son düşüşle birleşince faizler yüzde 1'in altına inerken, büyüme seferberliği için Türkiye'nin önünde yepyeni bir ufuk belirdi." ifadelerini kullandı.

İTO'dan yapılan açıklamada Çağlar, konut kredisi faizlerinde başlayan indiriminin çok önemli olduğunu, indirimin ticari kredilere de bir an önce yansımasını beklediklerini kaydetti.

"TCMB'nin bankalara yönelik faiz indirimleri, zorunlu karşılıkları azaltma ve reeskont limitini artırma tedbirleri, hükümetimizin reform kararları ve kurdaki son düşüşle birleşince faizler yüzde 1'in altına inerken, büyüme seferberliği için Türkiye'nin önünde yepyeni bir ufuk belirdi" diyen Çağlar, kamu bankalarının konut kredileriyle başlattığı indirimleri, özel bankaların da takip edeceğine inandıklarını dile getirdi.

Çağlar, TCMB faizleri beş kez arka arkaya indirdiğinde "Bankaların artık mazereti kalmadı" şeklindeki çıkışlarının bazı kesimlerin tepkisini çektiğini anımsatarak, şu görüşlerini de paylaştı:

"Biz o tarihte de doğruyu savunduk. Çünkü yüksek faizle yatırım olmaz. Yatırım olmadan da istihdam, huzur olmaz. Konut kredisi faizlerindeki düşüş ilk adım olsun. Bankalar maliyet düşüşünü ve ettikleri yüksek kârları ticaret kesimiyle daha fazla paylaşmak zorunda. Ticari kredi faizleri de bir an evvel aşağı inmeli."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan 'askeri müdahale' sorusuna cevap
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Katalonya krizi, İspanya'da sokakları karıştırdı

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu