'Erdoğan'ın Rusya ziyareti Batı'nın sinirlerini bozuyor'

'Erdoğan'ın Rusya ziyareti Batı'nın sinirlerini bozuyor'

  • 10 Ağustos 2016 09:28


Rusya ile Türkiye ilişkileri, dün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın St. Petersburg ziyareti ile yeni bir dönemece girildi. Ziyaret öncesi 'Tedirginiz' açıklaması yapan Batı, bu görüşmeden duyduğu rahatsızlığı gizlemiyor. Eski İsveç Büyükelçisi Sahlin, Batı'nın bu ziyarete sinirlendiği mesajını verdi.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk yurt dışı ziyaretini Rusya'ya gerçekleştirdi. Ekonomik işbirliği başta olmak üzere bir çok konuyu görüşen iki lider, ilişkilerin düzeltilmesinde olumlu ve kararlı mesajlar verdi. Rusya-Türkiye ilişkilerinin normalleşmesi en çok Avrupa ülkelerini rahatsız ediyor.
Batılı liderler ziyareti gergin bir şekilde takip ettiğini daha önce de dile getirmişti. Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Fransız gazetesi Le Monde'a verdiği röportajda, "Vize muafiyeti uygulanmazsa, mülteci anlaşması iptal olur" sözleri Avrupa'nın mülteci endişesini bir kat daha artırdı.

İngiliz Time: İlişkileri onarıyorlar
İngiliz Time dergisi, Erdoğan ve Putin'in bir araya geldiğini ve ilişkileri onardıklarını yazdı.

Independent: Sultan Çar'ın yanına gitti
Independent gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 'Sultan' diyerek, Rusya ziyaretinden duyduğu rahatsızlığı şöyle dile getirdi: Sultan Rus Çarı'nın Sarayı'na gitti. Suriye'de neler olacak? Bekleyip göreceğiz.

Batı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya'yı ziyaret etme kararının 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ani ve hızlı verilmiş bir karar olduğunu düşünmüyor. İki ülkenin de derin ilişkileri olduğunu bilen Batı, bu yüzden endişeli. Eski İsveç Büyükelçisi ve Stockholm Üniversitesi Türkiye Çalışmaları Enstitüsü Öğretim Üyesi Dr. Michael Sahlin, Batı'nın Erdoğan-Putin ziyaretinin sinirlerini bozduğunu söyledi.
Sadece İngilizler değil, tüm Avrupa ülkeleri ziyaretin AB için yıkıcı olduğuna inanıyor. Almanya ve İtalya, mülteci anlaşmasının çökmesinden büyük endişe duyarken, Rusya'nın Türkiye için alternatif olmasından korkuyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu