Ergün, sanayi üretim endeksi rakamlarını değerlendirdi

Ergün, sanayi üretim endeksi rakamlarını değerlendirdi


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TÜİK tarafından bugün açıklanan Sanayi Üretim Endeksi rakamlarını değerlendirerek,

“Bu veriler bile Türkiye’nin yüzde 4’lük büyüme hedefinden sapmadan yoluna devam edeceğini gösteren bir veridir” dedi.
Türk Standardları Enstitüsü’nün 52. Genel Kurul Toplantısı’na katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, çıkışta gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. TÜİK tarafından bugün açıklanan Nisan ayı Sanayi Üretim Endeksi rakamlarını değerlendiren Ergün, sanayi üretimiyle ilgili veya benzer verilere uzun dönemli bakılmasında fayda olduğunu söyledi. Aylık ve dönemsel birinci çeyrek verilerinin söylediği bir takım şeylerin olduğunu belirten Ergün, “Bizim hedeflerimiz yıllık bazda daha uzun vadeli periyotta gelişmelere göre belirlenmiş olan hedeflerdir. Tabi ki birinci çeyrekteki sanayi üretim verileri, sanayi üretiminde özellikle imalat sanayinde yüzde 4’ün üzerinde bir artış göstermektedir. Biz yıllık yüzde 4’lük büyüme hedefine yıl içerisindeki ikinci, üçüncü çeyrekteki ertelemiş yatırımlarında devreye girmesiyle ulaşabileceğimizi düşünüyoruz. Açıkçası sanayi üretimindeki veriler, imalat sanayin de dikkate aldığımızda, Türkiye’nin imalatla ilgili çarklarının döndüğünü, imalat sanayinin yoluna devam ettiğini ve bunun istihdam ihracat oluşturacak bir üretim yapısını sürdürdüğünü bize göstermektedir. Dönemsel düşünürseniz, aylık düşünürseniz, bu ay için geleceğe dair karar verirseniz yanlış bir karar vermiş olursunuz. Dolayısıyla bu ayki veriler, bu çeyreğin verileri kuşkusuz bizim önümüzdeki döneme dair işin tamamı ifade eden veriler değildir. Bir bölümünü ifade eden verilerdir. Ama bu veriler bile Türkiye’nin yüzde 4’lük büyüme hedefinden sapmadan yoluna devam edeceğini gösteren bir veridir” diye konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Esed rejimi Doğu Guta'da 48 saatte 167 sivil öldürdü
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Bütçesi fazla veren Singapur'dan vatandaşlarına prim

Hava Durumu

10°
Detaylı Hava Raporu