Kongo'da tartışmalı seçim ertelemesi

Kongo'da tartışmalı seçim ertelemesi

  • 09 Ağustos 2016 13:43


Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde bu yıl yapılması gereken yerel, genel ve devlet başkanı seçimleri mali sorunlar nedeniyle ertelendi. Ulusal ve Bağımsız Seçim Komisyonu Başkanı Nangaa: "Seçmen kayıtları, Eylül 2017'ye kadar devam edecek" açıklamasını yaparken, muhalifler bu duruma tepki gösterdi.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti (DKC) Ulusal ve Bağımsız Seçim Komisyonu Başkanı Corneille Nangaa, seçmen kayıtlarının Eylül 2017'ye kadar devam edeceğini açıkladı.
DKC Dışişleri Bakanlığında düzenlenen törende konuşan Nangaa, yerel, genel seçim ve devlet başkanı seçimine ilişkin bilgi verdi.
Ülkenin batısında 31 Temmuz'da başlatılan ve yaklaşık 45 milyon kişiyi ilgilendiren seçmen kayıtları işleminin, Eylül 2017'ye kadar devam edeceğini belirten Nangaa, seçim takviminin değişme olasılığının da yüksek olduğunu ifade etti.
Süreçteki tüm aşamalara uyulmasının önemine vurgu yapan Nangaa, bu aşamada bir seçim takviminin belirlenmesinin ülkede kargaşaya sebep olabileceği uyarısında bulundu.
Öte yandan muhalefet liderlerinden Freddy Matungulu, seçim komisyonunun siyasallaştığını savunarak, Kabila'nın her durumda 19 Aralık'ta görevi bırakması gerektiğini dile getirdi.
Devlet Başkanı Joseph Kabila ise geçen hafta ziyaret için gittiği Uganda'da, seçimlerin, seçmen kayıtlarının alınmasının ardından düzenleneceğini açıklamıştı.
Muhalifler seçimlerin ertelenmesine tepki gösterdi
DKC'lilerin bu yıl içinde yerel, genel seçim ve devlet başkanı seçimi için sandık başına gitmesi bekleniyordu ancak kasım ayında yapılması öngörülen devlet başkanı seçiminin mali sorunlar nedeniyle ertelenmesi gündemde.
Kabila, seçim tarihinin belirlenmesi ve finansal sorunların görüşülebilmesi amacıyla kasım ayında ulusal diyalog süreci başlatmak istemiş, muhalif 7 siyasi partiyi tek çatı altında toplayan G7 grubu, 2001 yılından bu yana görevde bulunan Kabila'nın, anayasaya aykırı olmasına rağmen yeniden iktidara gelebilmek için bunu istediğini iddia ederek, sürece katılmayacağını duyurmuştu. Muhalefet ayrıca, sürece katılmak için siyasi tutukluların serbest bırakılmasını şart koşuyor.
Diğer yandan Anayasa Mahkemesi mayıs ayında, devlet başkanı seçiminin anayasal süreç kapsamında düzenlenememesi durumunda Kabila'nın yeni devlet başkanı seçilene kadar görevine devam edeceğini açıklamış ve binlerce kişi söz konusu açıklamayı protesto etmek için sokaklara dökülmüştü.
BM, Avrupa Birliği ve ABD'nin seçimlerin ertelenmemesi yönünde görüş belirtmesinin ardından Kabila, haziranda seçmen kayıtlarının geçen ay başlatılacağını açıklamıştı ancak şu ana kadar sadece bir bölgede kayıtlar başlatıldı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu