300 bin Filistinli fakirlik sınırı altında yaşıyor

300 bin Filistinli fakirlik sınırı altında yaşıyor

  • 08 Ağustos 2016 20:01


Terör devleti İsrail'in büyük baskı altında tuttuğu Kudüs’te yaşayan 300 bin Filistinli fakirlik sınırı altında yaşıyor.

Korkutucu boyuta varan bu fakirlik, işgalcinin baskı, vatandaşların hareketlerini kısıtlama ve Filistinlilerin ticaret hayatını yok etme politikası nedeniyle artan işsizliğin bir sonucudur.

Ramallah’ta yayınlanan rapora göre, Kudüs’teki Filistinli aileler arasında fakirlik oranı daha önceki yıllara göre bir hayli artmış durumda. 2013 yılında fakirlik oranı %76 iken, 2015 yılında %82’ye ulaştı.

Konuyu değerlendiren ekonomi uzmanı Kudüs Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Abdulhamid El-Kak, işgal rejiminde en fakir kesimin Doğu Kudüs’teki 300 bin Filistinli olduğunu, bunların ekonomik durumlarının son on yılda bir hayli düştüğünü söyledi.

Kudüs’ün değişik bölgelerindeki fiyat farklılıklarına dikkat çeken Kudüslü vatandaş Cebir El-Kaluti (49), Kudüs’ün El-Ayzeriyye Mahallesinde 25 Şikel’e satılan 12 kg’lık pirinç torbasının Filistinlilerin yoğun şekilde yaşadığı Eski Belde semtinde 120 Şikel’e satıldığını söyledi.

Kudüs halkını fakirleştiren diğer bir etken de kuşkusuz Kudüslü gençlere yönelik sürdürülen tutuklamalardır. Filistinli gençlerin çok basit nedenlerde çalışma izinleri iptal ediliyor, işten çıkarılıyor ve işsiz sınıfına katılmaları sağlanıyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu