Kuşatma yarıldı, İlk yardımlar girmeye başladı

Kuşatma yarıldı, İlk yardımlar girmeye başladı

  • 08 Ağustos 2016 19:54


29 günlük rejim ve iran militanlarının kuşatmasından 3 gün önce muhaliflerin başlarılı operasyonuyla kurtulan Halep'e gıda yardımları girmeye başladı.

Temmuz ayı başından beri Esed rejimi ve müttefiklerinin kuşatması altında bulunan Ramuse otobanının kontrolünü “Büyük Halep Destanı” operasyonları sonucunda ele geçiren muhalifler, kente yardım kafilelerinin girişini sağladı. Yardım kafilelerinin kente girişi kent sakinleri tarafından büyük sevinç gösterileriyle karşılandı.

Halep kentinin el-Şaar semti ve diğer bölgeleri, halkın Suriye devrimi lehine sloganlar attığı sevinç gösterilerine tanık oldu. Göstericiler, ayrıca, Esed rejiminin gerçekleştirdiği rastgele bombardımanını eleştiren sloganlar attı.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Enes el-Ubde, “Muhaliflerin elde ettiği başarılar Esed rejimi, İran ve Rus yönetimlerine, askeri mücadeleyi kazanamayacakları yönünde açık bir mesajdır” dedi. Muhaliflerin iradesinin, onların gücü karşısında eğilmeyeceğini ve hedeflerine ulaşmalarına mani olacağını söyledi.

Rusya’nın, Halep’in özgürleştirilmiş bölgelerindeki kamu binalarını hedef alarak ve sözde insani geçiş koridoru oluşturarak, meskûn ahaliden arındırmayı planladığını belirten Ubde, uluslararası hukuk kurumlarınca bu durumun belgelendirildiğini kaydetti.

Esed rejimi, çeyrek milyon insanın yaşadığı, Halep kentinin doğu kırsalındaki semtlerine, 17 Temmuz’da kentin kuzeydoğunda stratejik bir noktada bulunan ve kente tek ulaşım noktası olan Kastillo yolunun kontrolünü ele geçirdiğinden beri kuşatma uyguluyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan: İnsansız tankları da üretir hale getireceğiz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
İbrahim Kalın: PYD ve Esed anlaşsa bile Afrin Operasyonu sürecek

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu