Nasreddin Hoca'nın ruhu bu filmde

Nasreddin Hoca'nın ruhu bu filmde


Berlin ve İtalya’daki festivallerde gösterilen ‘Mavi Bisiklet’, bir çocuğun gözünden haksızlık ve adaletsizliği anlatıyor. Yönetmen Ümit Köreken, Nasreddin Hoca’nın yaşadığı yer olan Akşehir’de çekilen filmin gençleri eğlendirirken sorgulamaya da teşvik ettiğini söyledi.

Dünyayı 13 yaşında bir çocuğun vizöründen görmek istemez misiniz? Büyüklerin dünyasında karşılaştığı adaletsizliklere kendince çözüm arayan bir çocuğun hikayesini naif bir dille beyazperdeye taşıyan 'Mavi Bisiklet', bir çocuğun gözünden haksızlık ve adaletsizliği anlatıyor. İlk gösterimi geçen Berlin Film Festivali'nde yapılan film, birkaç hafta önce Avrupa'nın en büyük çocuk ve gençlik festivali olarak bilinen, İtalya'daki Giffoni'de beğeniyle izlendi,
Özgürlüğü ifade ediyor
Karar'da yer alan habere göre; filmin yönetmeni Ümit Köreken, filmde 13 yaşında olan ve babasını kaybettikten sonra yaşadıklarından dolayı yetişkinler dünyasındaki içine sindiremeyen Ali'nin hikayesini anlatığını söyledi. Köreken filminin adının neden 'Mavi Bisiklet' olduğuna ilişkin ise “Hikâyemizin kahramanı gibi yoksul ve çok erken yaşta büyük sorumluluklar almış bir çocuk için mavi bisiklet büyük bir hayal. Hayaller çalışıldığında ve emek verildiğinde gerçek bir mucizeye dönüşür. Mavi Bisiklet hayalleri, inancı, emeği ve bunların birleşiminden doğabilecek özgürlüğü ifade ediyor benim için" dedi.
Ümit Köreken, 'Mavi Bisiklet'in bir Anadolu kasabasından Nasreddin Hoca fıkralarına birçok Anadolu kültür öğesini barındırdığını söyledi. Köreken, “Çocukları ve gençleri eğlendiren, onların duygularının dışavurumunu sağlayan yapımların yanı sıra endüstride bu tarz düşündüren, sorgulatan çocuk ve gençlik filmlerine daha fazla yer verilmeli" diye konuştu.
2 buçuk yıl eğitimden sonra rol aldı
'Mavi Bisiklet' filminin çekimleri Konya-Akşehir'de gerçekleştirildi, çocuk oyuncular ve diğer tüm yan roller yerel halktan oluşuyor. Yönetmen Ümit Köreken, bu oyuncular için çok emek sarfettiklerini şu sözlerle anlattı: “Yaklaşık 2 buçuk yıl boyunca Akşehir Belediyesi'nin de desteğiyle 400 kadar çocuk ve gence film yapımı ve oyunculuk üzerine eğitim verdik. Onların 80-100 kadarıyla filme yönelik daha spesifik çalışmalar yaptık. Çekimlere üç gün kala başrol hariç tüm roller belli olmuştu. Başrol oynamayı sadece bir hayal olarak gören Selim Kaya (Ali) kendisinin seçilmesine çok şaşırdı. Akşehir'in bir kasabasında ona ulaşmıştık ve çalışmalar boyunca genel olarak sessiz kalmıştı. Fakat o sessizliğinin altında çok güçlü bir yapısı vardı. Filmde çok da güzel oynadı."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İspanyol polisi Katalan hükümet binasına baskın yaptı

Hava Durumu

33°
Detaylı Hava Raporu