Başbakan Yıldırım: Bu birleştirici tabloyu bozmayacağız

Başbakan Yıldırım: Bu birleştirici tabloyu bozmayacağız


Yenikapı'daki tarihi buluşmaya işaret eden Başbakan Yıldırım, "Siyasette meydana gelen bu birleştirici tabloyu bozmayacağız işbirliğini daha da güçlendireceğiz. Türkiye'yi liderliğinizde 2023'e taşıyacağız" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım Yenikapı'da yapılan 'Demokrasi ve Şehitler Mitingi'nde halka hitap etti.
Başbakan Yıldırım'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:
"Bu vatan toprağın kara bağrında sıra dağlar gibi duranlarındır. Bir tarih boyunca onun uğrunda kendini tarihe verenlerindir. Ardına bakmadan yollara düşen, şimşek gibi çakan, huduttan hududa koşan, cepheden cepheyi soranlarındır.
Ey Aziz İstanbul! Bugün muhteşemsin İstanbul! Bir kez daha tarih yazıyorsun İstanbul. 29 Mayıs 1453'te Sultan Fatih şehre girdiğinde ne kadar heyecanlıysa, bugün o kadar heyecanlısın İstanbul. 16 Mayıs 1919'da Gazi Mustafa Kemal İstanbul'dan ayrılırken, ne kadar umutluysa bugün milletimiz o kadar umutludur. 30 Mayıs 1919'da Sultanahmet Meydanı'nda düşmana karşı ne kadar cesursa milletimiz bugün de o kadar cesurdur. 27 Mayıs 1994, Türkiye sevdalısını, bir yiğit adamını, bir Kasımpaşalıyı seçerken ne kadar güzelse İstanbul, o kadar güzelsin bugün.
Her bir semtin, her bir sokağın, her bir haneni gönülden selamlıyorum. Bugün bizim burada toplanmamıza vesile olan 15 Temmuz demokrasi şehitlerimizi kalpten selamlıyorum. Bugün aramızda bulunan kahraman şehitlerimizin ailelerini yürekten selamlıyorum. İstanbul'u düşmana teslim etmeyen kahraman gazilerimizi selamlıyorum.
"15 Temmuz akşamı da bir işgal girişimi"
Sayın Cumhurbaşkanım, çok değerli hanımefendi, bu milletin önüne geçtiğiniz, dik durduğunuz, bu milleti son yüzyılın en büyük tehlikesinden kurtardığınız için sizlere teşekkür ediyorum, sizleri selamlıyorum. CHP Genel Başkanını ve bütün CHP mensuplarını, milli iradeden yana net tavır koydukları için yürekten selamlıyorum. MHP Genel Başkanını ve bütün ülkücü kardeşlerimi, sarsılmaz bir demokrasi savunucusu olduğunuz için yürekten selamlıyorum.
15 Temmuz akşamı da bir işgal girişimi, FETÖ'nün ihtilal girişimiyle karşı karşıyaydı. Asker kıyafetindeki teröristler silahlarıyla millete kan kustu. Başkomutanımız, cumhurbaşkanımız milleti meydanlara davet etti. Selalar okundu, ezanlar yankılandı. İşte bu aziz millet, 81 vilayetinde hep birden şunu söyledi: Toprağın üzerinde şerefsiz yatırmaktansa, toprağın altında şerefle yatarız, şehit oluruz, gazi oluruz.
Dünyanın her yerinde soydaşlarımız bizi izliyor buradan her yerdeki kardeşlerimize selamlarımızı gönderiyoruz.
97 yıl önce 1919'da İzmir işgali ile Sultanahmet Meydanında yüz binler toplandı. Minarelerden salalar yükseliyordu düşman uçakları kalabalığın üzerinden uçuyordu. Hiç kimse korkmadı kürsüye çıkan Halide Edip 'Toprağın üzerinde şerefsizce yaşamaktansa toprağın altında şerefle yatarız' demişti.
"FETÖ Türkiye'ye gelecek ve hesabını verecek"
Asırlardır bu topraklara Haçlı Seferleri yaptılar. Yüz yıl önce bu toprakları işgal ettiler biz oradan tek bir millet olarak doğduk. Bu tarihi tabloyu hesap edemediler. Siyasette meydana gelen bu birleştirici tabloyu bozmayacağız işbirliğini daha da güçlendireceğiz. Türkiye'yi liderliğinizde 2023'e taşıyacağız.
15 Temmuzun müsebbibi Türkiye'ye gelecek ve hesabını verecek. Bu güzel ülkenin gençlerine bunlar memleket meseleleriyle ilgilenemez diyenler ne kadar yanıldıklarını gördüler. Gençlerimizi kadınlarımızı minnetle kutluyorum Allah sizlerden razı olsun. Tek millet, tak vatan, tek bayrak.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu