Adımları elektrik enerjisine dönüştürüyor

Adımları elektrik enerjisine dönüştürüyor


Sokaklarda yürürken, alışveriş yaparken ya da yürüme/koşma olan tüm aktivitelerde adımlarınız ile elektrik ürettiğinizi düşünün.

İngiltere merkezli Pavegen adlı şirket, 2009 yılından bu yana akıllı kaldırım taşları üretmekte. Bu taşlar, insanların adımlarından elde edilen kinetik enerjiyi yenilenebilir enerjiye dönüştürmekte.

İşte bu akıllı kaldırım taşı sistemini daha da geliştiren Pavegen, şehri aydınlatan ışıkları, reklam panolarını hatta küçük çaplı işletmelerin elektriğini bu sistem ile sağlayabilmeyi hedeflemekte.

Akıllı kaldırım taşlarının çalışma mantığı oldukça basit; her adım ile taşlara uygulanan basınç, elektro-magnetik sistem sayesinde enerjiye dönüşüyor. Her plaka, bir adımda 5 watt elektrik üretilmesini sağlıyor, ayrıca plakalar veri transfer sistemi sayesinde adımların zamanlarını hesaplayarak gerekli enerjinin üretiminin ne kadar sürede olabileceğini hesaplıyor.

Bu durum da ihtiyaç duyulan enerjinin elde edilme süresinin tahmininde kullanılıyor. Pavegen'in bu akıllı kaldırım taşı sistemi, dünya üzerinde şimdiden 100 farklı yerde kullanılmakta. Özellikle İngiltere'da birkaç alışveriş merkezi ve bazı gece kulüpleri, bu akıllı taşların verimli şekilde kullanıldığı yerler arasında.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
"Üstün zekalı çocuklar, İsrail ve FETÖ'nün hedefinde"
Türkiye
Bulgaristan'ın seçim uygulamalarına tepki
Dünya
Pakistan, Afganistan sınırına çit çekecek

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu

astropay