Bakan Akdağ: 40 yıllık plan, 20 saatte bozuldu

Bakan Akdağ: 40 yıllık plan, 20 saatte bozuldu

  • 07 Ağustos 2016 14:24


Sağlık Bakanı Recep Akdağ, "Zor ve sıkıntılı günler geçirdik ama şunu bir kere daha anladık ki bu topraklar üstünde yaşayan Türk milleti, 79 milyon hepimiz biriz ve kardeşiz" dedi.

Bakan Akdağ, Yakutiye Kent Meydanı'nda demokrasi nöbeti tutan vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, darbe girişiminden itibaren Dadaşların 3 haftadır meydanlarda olduğunu söyledi.

"Şu önümüzdeki Yakutiye Medresesi size tarihi bir şahitlik yapıyor." diye konuşan Akdağ, "Erzurum'un hep beraber bayrak, vatan, millet ve demokrasi için ayağa kalktığı o günü hatırladınız mı? Bir Erzurum, iki saat içerisinde kadınıyla, çocuğuyla, ihtiyarıyla ve genciyle Cumhuriyet Caddesi'ne aktı. O gün unutulacak bir gün değildi." ifadelerini kullandı.

Darbe girişiminin olduğu gece Erzurum'da yaşananları anlatan Akdağ, "O gece biz Erzurum'da valimiz, il emniyet müdürümüz, belediye başkanlarımız, alay komutanımız ve milletvekilleri arkadaşlarımızla hep beraberdik, olayı duyar duymaz bir araya geldik. O gün siz Dadaşlar olarak caddelere akın ettiniz ama arka planda başka kahramanlar da vardı." dedi.

Jandarma Bölge Komutanlığında, kendilerini "sıkıyönetim komutanı" ilan eden 4 hainin, alay komutanı tarafından kıskıvrak yakalandığını bildiren Akdağ, şöyle devam etti:

"Sözde kendilerini sıkıyönetim komutanı olarak ilan etmişlerdi. Sizin sıkıyönetiminiz Erzurumluya ve Türk milletine söker mi? Bugün süratle normalleşme içerisindeyiz. Artık herkes yerini biliyor. Bizim için askerlik 'peygamber ocağı' ve biz ordumuzu 'peygamber ocağı' olarak biliyoruz. Ordumuz bu çetelerden temizlendikçe gerçek hüviyetine bürünüyor. Adaletle hükmedeceğiz, adaletten bir milim bile ayrılmayacağız ama hepiniz de emin olun ki ne Oğuzhanların ne Ömerlerin ne de İbrahimlerin kanı asla yerde kalmayacak."

"40 yıllık plan, 20 saatte bozuldu"

Erzurum'da unutulmayan bir başka gecenin daha olduğunu dile getiren Akdağ, şunları kaydetti:

"93 Harbi'nde dedelerimiz, ninelerimiz, hep beraber okunan selalar ile Aziziye ve Mecidiye tabyalarına akmışlardı. 15 Temmuz gecesi de benim Erzurum'da gördüğüm ruh aynı ruhtu. Hain FETÖ ve çetesi tuzaklar kurmuştu. Bütün tuzakların üzerinde Allah'ın bir hesabı var, bunu bilmiyorlardı. Senelerdir bize 'hizmet' dediler, dinden ve millete hizmetten bahsettiler. İki yüzlülükle bizi kandırdılar. 15 Temmuz gecesi hain emellerine varmak için harekete geçtiler. Kendilerine göre iyi hizmet yapmışlardı ama hesap etmedikleri bir şey vardı, o da asil Türk milleti. 40 senedir hain emelleri için planlar yaptılar. Ordumuzun, polisimizin, yargımızın içine sızdılar ama sonları hüsran oldu. Onlar 40 sene plan yaptı ama bu millet 20 saat içinde onları esfele safiline gönderdi."

Fetullah Gülen'in iadesi

Akdağ, asıl kahramanların, 3 haftadır meydanları dolduran, istiklali, hürriyeti ve istikbali için nöbet tutan vatandaşlar olduğunu vurguladı.

ABD'nin, Fetullah Gülen'i teslim etmesi gerektiğini belirten Akdağ, "Gitmiş adice bir katil şebekesinin başı olarak Pensilvanya'ya çöreklenmiş FETÖ'yü Amerika Birleşik Devletleri bize vermiyor. Buradan, Erzurum'dan bir kere daha sesleniyorum. Hukukun ve aramızdaki anlaşmanın gereğini Amerika Birleşik Devletleri yapmalı ve vakit geçirmeden derhal Türkiye'ye teslim etmelidir." değerlendirmesinde bulundu.

"Türkiye'yi, Suriye ve Mısır'a çevirmeye çalıştılar"

Bunun, Türkiye'yi, Suriye ve Mısır'a çevirmeye çalışan bir darbe teşebbüsü olduğunu dile getiren Akdağ, şöyle devam etti:

"Buna FETÖ'nün ve çetecilerinin aklı yetmez. Bunların üst aklı var. Bunlar Allah korusun Türkiye'yi istiklalini kaybetmiş bir memlekete döndüreceklerdi ama Hasdemirler, İbrahimler, Oğuzhanlar buna müsaade etmediler. Sağlık Bakanı olarak bu dönemde yaralı gazilerimizi sıkça ziyaret ettim, şehit evlerine gittim ve şunu gördüm. Bu gazilerin hepsi tankların üzerine yürürken aynı imanla, şehadet şerbetini içmek için yürüdüler. Kimisine şehadet, kimisine gazilik nasip oldu. O şehitlerimiz ve gazilerimiz sayesindedir ki biz bugün Yakutiye Medresesi'ni birliğimize, beraberliğimize ve kardeşliğimize şahit tutabiliyoruz. Zor ve sıkıntılı günler geçirdik ama şunu bir kere daha anladık ki bu topraklar üstünde yaşayan Türk milleti, 79 milyon hepimiz biriz ve kardeşiz."

Demokrasi nöbetine, Vali Seyfettin Azizoğlu, AK Parti Erzurum milletvekilleri Mustafa Ilıcalı ve İbrahim Aydemir, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Mustafa Çelik, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk de katıldı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İslam ülkelerine Ermenistan çağrısı

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu