Tayland'da cuntanın anayasası oylanıyor

Tayland'da cuntanın anayasası oylanıyor

  • 07 Ağustos 2016 11:41


Tayland'da halk, 2014'te askeri darbeyle yönetime gelen cuntanın hazırladığı anayasa taslağı için düzenlenen referandumda oyunu kullandı. Yeni anayasa taslağının içinde milletvekili olmadan Başbakan olmaya izin vermesi gibi birçok konu tartışılmaya devam ediyor.

Taylandlılar, cunta yönetiminin hazırladığı anayasa taslağını oylamak için sabahın erken saatlerinde oy verme merkezleri önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Darbeden sonraki ilk seçim
Bangkoklu 49 yaşındaki avukat Somchai Banyat, "İki yılı aşkındır demokratik hakkımız olan sandık başına gidemedik. Bugün sesimizi duyurma günüdür." diye konuştu. Budist tapınağında oy kullanan Vichian Sirisombath adındaki seçmen ise eski demokratik sistemleri eleştirerek, yeni anayasanın politikacıların yolsuzluk yapmasını engelleyeceğini söyledi.

Eleştiriler artıyor
Oyunu aleyhte kullandığını söyleyen bir başka seçmen de serbest olmayan seçim ortamının endişe vericiliğine işaret etti. Senatonun tamamen askeri cunta tarafından seçilmesine ve milletvekili olmayan birinin başbakan olmasına olanak sağlayan anayasa taslağı, ülkede siyasi partiler, akademisyenler ve medya mensuplarınca eleştirilmişti. 

Askeri yönetim, referandum öncesi anayasa taslağı üzerine yapılacak tartışmaları ve eleştirileri yasaklamış, yasağa uymayan birçok medya mensubu ve akademisyeni gözaltına almıştı.

2014'de darbe yapıldı
Tayland'da büyük çapta gösteriler üzerine 9 Aralık 2013'te parlamentoyu fesheden eski Başbakan Yinglak Şinavatra, 2 Şubat 2014'te erken seçim kararı almıştı ancak siyasi tıkanıklığın ve 28 kişinin öldüğü protestoların ardından ordu, 22 Mayıs 2014'te yönetime el koymuştu. Cunta lideri General Prayuth Çan-oça, kendisini başbakan ilan etmiş, senato feshedilmişti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İslam ülkelerine Ermenistan çağrısı

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu