TÜİK, sanayi üretim endeksini açıkladı

TÜİK, sanayi üretim endeksini açıkladı


TÜİK verilerine göre, Sanayi Üretim Endeksi, 2013 Mart ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,4 artarken, bir önceki aya göre yüzde 0,9 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2013 Mart ayı Sanayi Üretim Endeksi'ni açıkladı. Açıklamaya göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 0,9 azaldı. 2013 yılı Mart ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi 1,0 ve elektrik, gaz, buhar ile iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,9 artarken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,4 azaldı.
Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,4 arttı. 2013 yılı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 2,6 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2,5 arttı, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 4,0 azalma görüldü.
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek artış dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti. 2013 yılı Mart ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 6,2 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti.
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en fazla azalış bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2013 yılı Mart ayında bir önceki aya göre en fazla azalış yüzde 16,7 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleşti. Bu azalmayı, yüzde 8,8 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı, yüzde 8,6 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı takip etti.
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek artış mobilya imalatında gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2013 yılı Mart ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 17,0 ile mobilya imalatında gerçekleşti. Bu artışı, yüzde 2,9 ile ağaç, ağaç ve mantar ürünleri imalatı, yüzde 2,6 ile kimyasalların ve kimyasal ürünlerin imalatı takip etti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

15°
Detaylı Hava Raporu