Mısır'da 18 ayda 26 bin gözaltı

Mısır'da 18 ayda 26 bin gözaltı

  • 06 Ağustos 2016 14:52


Mısır'da darbe ile iktidara gelen Sisi yönetimi, muhaliflerine karşı büyük bir baskı uygulamaya devam ediyor. Ülkede son bir buçuk yılda 26 bin kişi gözaltına alınırken, Mısır hapishaneleri ve gözaltı merkezlerinde işkence ve kasıtlı tıbbi ihmal vakıaları tespit edildi.

Mısır'da son bir buçuk yılda 26 binden fazla kişinin gözaltına alındığı bildirildi.
Mısır Hak ve Özgürlükler Koordinasyonu tarafından yayımlanan raporda, Sina Yarımadası hariç ülke genelinde son 18 ayda 26 bin 207 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.
Sina'daki güvenlik sıkıntısı nedeniyle bilgilere ulaşmada zorluk çekildiği ve gözaltı sayıları hakkında veri alınamadığı aktarılan raporda, "Bu durum gerçek sayının aslında daha fazla olduğunu ortaya koyuyor." denildi.
Koordinasyon tarafından önceki gün yayımlanan bir başka raporda, Mısır hapishaneleri ve gözaltı merkezlerinde son 18 ayda bin 344 işkence veya kasıtlı tıbbi ihmal vakasının tespit edildiği ifade edilmişti.
Raporda, muhtemelen gerçek sayının açıklanandan daha fazla olduğu, ancak tutuklularla iletişimin kısıtlı olması sebebiyle net bilgi elde edilemediği kaydedilmişti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
IKBY, 'bağımsızlık' sonrasında Bağdat'tan 'tazminat' isteyecek
Türkiye
Türkler Kızıldeniz'i su altından geçebilir
Dünya
IKBY, 'bağımsızlık' sonrasında Bağdat'tan 'tazminat' isteyecek

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu