FETÖ 90'larda askeri okullardaydı

FETÖ 90'larda askeri okullardaydı

  • 06 Ağustos 2016 12:47


Astsubay Hazırlama Okulu'ndan mezuniyetine 3 ay kala art arda verilen disiplin cezalarıyla atılan Esat Kayı, yaşadığı olay nedeniyle çevresinin kendisine şüpheyle yaklaştığını ve aile birliğinin bozulduğunu anlattı. Kayı, botu yanlış bağladığı için bile ceza yediğini, geç kalan 50 kişi arasında yalnızca 2 tanesinin ceza aldığını söyleyerek FETÖ'nün acımasızlığını anlattı.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) askeri okullardaki etkisi nedeniyle, Astsubay Hazırlama Okulu'ndan mezuniyetine 3 ay kala art arda verilen disiplin cezaları sonrası atılan Alpaslan Esat Kayı, bu olay sonrası çevresinin "hırsızlıktan mı, soysuzluktan mı atıldı" şüphesiyle kendisine baktığını ve bu nedenle aile birliğinin bozulduğunu bildirdi. Kayı, yaptığı açıklamada, ilkokul yıllarından itibaren asker olan yakınındaki bazı kişilerin üniformaları ve içindeki vatan sevgisi nedeniyle asker olma hayaliyle büyüdüğünü belirtti.
Ortaokuldan mezun olmasının ardından, 1991 yılında Çankırı Astsubay Hazırlama Okulu'na kayıt yaptırdığını ifade eden Kayı, ilk yılı normal geçen okulda, sonraki dönemde anlam veremediği şekilde farklı bir muameleye tabi tutulduğunu kaydetti.
Üzerindeki baskıların giderek arttığını, bazı komutanların "Buradan mezun olamazsın" dediğini aktaran Kayı, "Botu yanlış bağladığım için ceza yedim. Sigara içtiğimiz için arkadaşlar arasında bir tek ben ceza yedim, içtimaya 50 kişi geç kaldı sadece 2 kişi ceza aldık. Okuldan muzun olmama 2,5 ay kala mezun olmamı engelledi, 3 ay içerisinde 3 kez disiplin kuruluna çıkarıldım ve ihraç edildim." diye konuştu.
Kayı ile beraber okuyan 3 kişi tutuklandı
Alpaslan Esat Kayı, FETÖ üyelerinin harp akademilerinden önce Astsubay Hazırlama Okullarında etkin olduklarını ve kendilerine uzak gördükleri kişilerin mezuniyetlerini çeşitli yöntemlerle engellediklerini vurgulayarak, şunları anlattı:
"Astsubay Hazırlama Okullarında işe başladılar, kendileri gibi olmayanları attılar. Ailem, doğum günüm nedeniyle Tokat'tan okula ziyarete geldiğinde, görüşmeyelim diye ceza verip, çarşı iznimi engellediler. 14 yaşımda olmama rağmen, akla gelmeyen şeyler uygulandı. Çok dayak yedim. Bölükte ne suç işlenirse, 12 kişilik bir grup vardı, önce bu 12 kişiyi çağırıp, çeşitli cezalar verir, sonra siz mi yaptınız diye sorgulardı. Neden bizi ayırdıklarını, böyle bir uygulamaya tabi tutulduğumuzu o dönem anlayamıyordum, biz diğerlerinden farklıydık. O dönem okulda kalan ve mezun olan sınıf arkadaşlarımdan tanıdığım 3 kişi, darbe girişimi sonrası FETÖ üyesi olmaktan tutuklandı."
'Annem ve babam bu olaylar yüzünden ayrıldı'
Kayı, kendisini sürekli disiplin suçu verilmesine rağmen, yanındaki arkadaşlarının muaf tutulduğunu belirterek, yatakhanede 3 arkadaşıyla sırt sırta çıkarak kule yapıp fotoğraf çektirdiklerini, bundan dolayı yalnız kendisinine ceza verildiğini, diğerlerine bir işlem yapılmadığını ifade etti.
Okuldan atılmasının ardından, memleketi Tokat'a gittiğini, okuldan atılması nedeniyle ailesinin ve kendisinin zor günler geçirdiğini aktaran Kayı, "Hırsızlıktan mı, soysuzluktan mı atıldı diye suçlandığım için memleketimde yaşayamadım, İzmir'e yerleştim. Annemle babamın ayrılma sebebi de budur, bu mevzular yüzünden boşandılar. Annemle babamı bir suçum olmadığına inandıramadım, yaptığım bir şey olmadığını anlatamadım. Tabi bu olay sadece benimle sınırlı değil, benden önceki ve sonraki yıllarda da benzer olaylar, atılmalar devam etti. O dönem fotoğrafı bugünkü gibi net göremiyorduk, şimdi eksikler tamamlandı fotoğraf ortaya çıktı." dedi.
Arkadaşı intihar etmiş
Kayı, kendisi gibi baskı gören ve okuldan uzaklaştırılmak istenen arkadaşlarının da çok zor günler geçirdiğini, hatta bir arkadaşının hakkında 'hırsızlık' iftirasıyla işlem yapıldığını vurgulayarak, "5317 apolet numarası olan bir arkadaşım, hırsızlık nedeniyle disiplin kuruluna çıkarılmasını gururuna yediremedi, okulun 3'üncü katından atlayarak, intihar etti. Çok yakın değildik ama o da bizim gibi o dönemin gözde öğrencilerinden farklıydı." ifadesini kullandı.
'Davalara müdahil olmak istiyorum'
Bugün serbest meslek sahibi olan Alpaslan Esat Kayı, okuldan atılması sonrasında dava başvurularının reddedildiğini, bugün, o dönem haklarını ellerinden alan FETÖ'ye yönelik açılan davalara müdahil olmak istediğini açıkladı.
Ekonomik bir beklentisinin bulunmadığını, o dönem zedelenen itibarı için konunun peşinde olduğuna işaret eden Kayı, FETÖ mensuplarının hak ettiği cezaya çarptırılmasını beklediğini kaydetti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Pentagon: Afrin operasyonu dikkat dağıtıyor
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
Bir kısım İran destekli Şii milis, Afrin'e girdi

Hava Durumu

12°
Detaylı Hava Raporu