Mandela'nın partisi seçimlerde büyük yara aldı

Mandela'nın partisi seçimlerde büyük yara aldı

  • 06 Ağustos 2016 11:17


Güney Afrika'da iktidardaki Afrika Ulusal Kongresi, partisi yerel seçimlerde ülkede ırk ayrımcılığı rejimi bittiğinden bu yana en kötü seçim sonucunu elde etti. Ülkede işsizlik ve yolsuzluk skandalları Cumhurbaşkanı Jacob Zuma'nın ve ANC'nin imajını zedelemişti.

Çarşamba günü yapılan yerel seçimlerde oyların yüzde 94'ü sayılırken parti, Nelson Mandela Bay adlı kilit önemde bir bölgeyi Demokratik İttifak (DA) adlı muhalefet partisine kaybetti.

İki partinin Johannesburg ve Pretoria'da da birbirlerine yakın sonuç aldığı belirtiliyor.
Ancak seçimin galibi yüzde 54 ile ANC. ANC yaklaşık 20 yıl önce biten ırk ayrımcılığından bu yana oyların hep yüzde 60'ından fazlasını elde etmişti.
Güney Afrika'nın ilk seçimle işbaşına gelen lideri ve ırk ayrımcılığına karşı mücadelenin önderliğini yapan Mandela'nın adının verildiği Nelson Mandela Bay'de çoğunluğunu kaybetmesi ANC için büyük bir darbe oldu.

Irk ayrımcılığına karşı mücadelenin pek çok lideri de bu bölgeden gelmişti.
BBC muhabiri Nomsa Maseko, hiçbir partinin Johannesburg ya da Tshwane gibi ekonomik merkezlerde her iki partinin de kesin bir zafer elde edememiş gibi göründüğünü söylüyor.
ANC hala büyük bir desteğe sahip olsa da, desteğin azalıyor olması, parti liderlerinin artık iktidarı garanti olarak görmemelerine yol açabilir.

Nelson Mandela Bay Belediyesi Başkanı Athol Trollip Güney Afrikalıların oylarını artık sadece ırk üzerinden değil, diğer konular üzerinden de kullandıklarını söyledi.

Muhabirler, ANC'nin zayıflayan performansının parti içinde Zuma'ya rakip olabilecek isimlerin öne çıkmasına yol açabileceğini söylüyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İslam ülkelerine Ermenistan çağrısı

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu