Bakan Fikri Işık'tan İlker Başbuğ'a cevap

Bakan Fikri Işık'tan İlker Başbuğ'a cevap


Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, katıldığı canlı yayın programında 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin açıklamalarda bulundu. Işık, İlker Başbuğ'un "Harp Akademilerinin kaldırılması ordunun damarını kesmektir" sözlerime de cevap verdi

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, 15 Temmuz sonrası yaşanılan gelişmeleri ve yapılan düzenlemeleri değerlendirdi. Darbe girişimi ile ilgili soruşturmanın devam ettiğini belirten Işık "Asker kılığına girmiş teröristleri deşifre ettik. Yüzde yüz bitmiş midir derseniz bunu görmek için zamana ihtiyacımız var. Şu an savcılıklar çalışıyor ama bize gelen anlamlı bir ifade dizini yok. Ama gelecek tabi ki. Kimin kim olduğu büyük bir oranda belli. Kim darbe teşebbüsüne karışmış, kim karşı durmuş bunların hepsi soruşturma sonucu ortaya çıkacak. " dedi.

4 GENERALİN BAŞININ ALTINDAN ÇIKMADI

Darbe girişiminin beyin takımı belli oldu mu sorusu üzerine Işık, Bu işin sadece 4 generalin başının altından çıkmadığının altını çizerek "O gün o darbe girişimini yürütenler belli. 4 general amirali biliyoruz. Bunlar Pensilvanya'dan direk mi talimat alıyor, yoksa arada başkaları mı var derseniz bunların değerlendirilmesi lazım. Bu işin sadece 4 generalin başının altından çıkmadığını biliyoruz. Çok uzun bir süredir buna hazırlanıyorlarmış." dedi.

İLKER BAŞBUĞ'UN GÖRÜŞÜNE KATILMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL

İlker Başbuğ'un "Harp Akademilerinin kaldırılması ordunun damarını kesmektir"  açıklamasının hatırlatılması üzerine Bakan Işık şunları söyledi;

"İlker Başbuğ'un görüşüne katılmamız mümkün değil. Ordunun damarı kesilmiyor. Bu görüşü kabul etsek dünyada bir çok damarı kesilmiş ordu olur başta ABD olmak üzere. Öğrenci liseyi bitirsin, kişiliği otursun. Asker olmak istiyorsa asker olsun, sivil kalmak istiyorsa sivil kalsın. Harp akademileri devam edecek. Bunu önemsiyoruz. Meselenin temelinde şu yatıyor. Bugün FETÖ darbe girişiminde bulundu. Daha öncesinde bir e-muhtıra ile karşı karşıya kaldık.Ondan önceki darbeleri biliyorsunuz. Burada aktörler değişiyor bakışlar değişiyor ama darbe mantığı değişmiyor. Halkımız sandığı beklemeden darbeci zihniyeti engelledi. Ama orada şu mesajı verdi. Ben darbeyi engelledim sen de beni bir daha bu anlayışla beni karşı karşıya bırakma. Biz de mesajı aldık ve harekete geçtik. Ben bu aldığımız önlemler uygulanırsa bir daha bu ülkede darbe olmaz kanaatindeyim"

ARTIK HİÇ BİR YAPI TSK'YA NÜFUZ EDEMEYECEK

Darbeye kesin çözümün güç dengesinden geçtiğini beliten Bakan Işık YAŞ'ta yapılan düzenlemeleri şöyle değerlendirdi;

"Yüksek Askeri Şura'nın yapısında önemli bir değişiklik yaptık.Yunanistan mesela çok darbe yaşamış bir ülke. Yunanistan'da YAŞ diyebileceğimiz yapı 9 kişi. Tüm terfiler için ayrı ayrı kurullar oluşturuluyor. Bunun ne kadar doğru bir yapıl olduğunu gördük biz de.  Düşünün bir paralelci general, kendinden olmayan albaya ne kadar iyi olursan ol oy vermiyor. Yani ne kadar iyi olursan ol paraleleci değilsen yükselemiyorsun. Şu saatten sonra hiç bir yapının TSK'ya nüfus etmesine izin vermeyeceğiz. Asker mi olmak istiyorsun direk devlete bağlı olacaksın.  Hiç bir organize yapının TSK içinde yapılanmasına izin vermeyeceğiz" 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu