İspanya üçüncü kez seçimlere gidecek

İspanya üçüncü kez seçimlere gidecek

  • 02 Ağustos 2016 19:23


İspanya'da hükümeti kurma çalışmaları başarısızlıkla sonuçlanmasından sonra Başbakanı Rajoy ülkenin üçücü kez seçimlere gidebileceğini açıkladı. Rajoy "İşçi Partisi lideri hükümeti kurma yolunda ilettiğimiz her teklife hayır demeye devam etmiştir. Bu durumda İspanya üçüncü kez seçimlere gidebilir" dedi.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, "İşçi Partisi lideri hükümeti kurma yolunda ilettiğimiz her teklife hayır demeye devam etmiştir. Bu durumda İspanya üçüncü kez seçimlere gidebilir" dedi.
İspanya'da koalisyon hükümeti için siyasi parti liderleri arasındaki görüşmeler devam ediyor.
Başbakan Mariano Rajoy, bugün ikinci kez Sosyalist İşçi Partisi Başkanı Pedro Sanchez ile görüştü. Görüşmede Rajoy'un, koalisyon hükümeti konusunda beklediği olumlu yanıtı alamadığı öğrenildi.
Hükümeti kurmak için her zaman diyaloğa açığız
Rajoy, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, İspanya'da bir an önce hükümetin kurulması gerektiğini söyledi. Rajoy, "İşçi Partisi lideri hükümeti kurma yolunda ilettiğimiz her teklife hayır demeye devam etmiştir. Bu durumda İspanya üçüncü kez seçimlere gidebilir. Sayın Sanchez ile hükümetin kurulması noktasında her zaman diyalog kurmaya ve görüşmeye açığız" şeklinde konuştu.
Sanchez de Başbakan Rajoy'un lideri olduğu Halk Partisi'nin hükümeti kurma görevini üstlenmiş olmasından dolayı daha fazla sorumluluğu bulunduğunu söyledi.
Geniş tabanlı bir koalisyona yokuz
Rajoy'un öncelikli olarak meclisteki sağ partileri bir araya getirecek formül üzerinde yoğunlaşması gerektiğini belirten Sanchez, şunları kaydetti:
"Hala kendisine güven oyu vermeyeceğini ve hükümeti kurma noktasında destek olmayacağını belirten sağ partiler var. Böyle bir durumda iken kendisinin sol partilerden destek beklemesi mantıklı olmaz. Üstelik biz İşçi Partisi olarak, Halk Partisi'nin alternatifiyiz ve bizim asıl hedefimiz Halk Partisi ile hükümeti kurma pazarlıkları yapmak kesinlikle değil. Her ne kadar hükümeti oluşturacak yeterli milletvekili sayısına ulaşamamış olsa da beklediği desteği sağ partilerden aldığını da farz etsek bile hükümeti kurmak için eksik kalan gerekli milletvekili desteğini Halk Partisi'ne vermeyeceğiz. Bu görüşmemizde de sayın Rajoy geniş tabanlı büyük bir koalisyon hükümetinin kurulması teklifinde bulundu. Ve kendisine böyle bir koalisyonun içinde var olmayacağımızı net olarak söyledim"
Başbakan Mariano Rajoy'un yarın Ciudadanos (Yurttaşlar) Partisi lideri Albert Rivera ile hükümeti kurma yolunda görüşmelerine devam etmesi bekleniyor.
İspanya'da 26 Haziran'daki erken seçimlerde hiçbir siyasi parti tek başına hükümeti kuracak milletvekili sayısına ulaşamamıştı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Muğla'da akılalmaz olay! .
Türkiye
ÖTV, MTV arttı… Gözler o sektöre çevrildi
Dünya
İtalya bölünme için ilk adımı attı

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu