Suriye Muhalefeti Birlik İçerisinde!

Suriye Muhalefeti Birlik İçerisinde!

  • 02 Ağustos 2016 15:42


Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Enes el-Ubde, Siyasi muhalefetin ortak görüşte birleştiğini söyledi. Muhalefetin bu kararı, silahlı muhalefetin Halep’te ortak hareket etmesine uyum sağlamak için aldığını ifade etti.

SMDK Başkanı Enes el-Ubde, Yüksek Müzakere Kurulu (YMK) Genel Koordinatörü Riyad Hicab ve silahlı muhalif grupların temsilcileriyle dün Ankara’da yaptığı toplantı sonrası açıklamalar yaptı.

Toplantıya katılanların, Suriye’nin birliği esası ve devrimin ilkelerine bağlı olduklarını belirten el-Ubde, katılımcıların, Siyasi Geçiş Süreci ve Suriye’nin geleceğinde Esed’in hiçbir rolünün olmasını kabul etmediklerini vurguladığını aktardı.

SMDK Başkanı el-Ubde ve YMK Genel Koordinatörü Hicab, toplantı sonrası Dışişleri Bakanı Mevlüd Çavuşoğlu’yla da bir görüşme gerçekleştirdi. Çavuşoğlu, görüşme esnasında muhalefet temsilcilerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını ileterek, Halep’te yaşanan son gelişmelere dair bilgi aldı. Görüşmede, Halep kuşatmasının kırılması için gösterilen siyasi çabalara destek olunması gerektiğine vurgu yaptı.

SMDK Başkanı el-Ubde, daha sonra, akşam saatlerinde Katar televizyonu el-Cezire’de yayınlanan “Günün Özeti” adlı programa konuk oldu. Programda bazı açıklamalar yapan el-Ubde, silahlı muhalif grupların temsilcileriyle yaptığı toplantının Halep’te yaşananları gündem edindiğini belirtti. Toplantıda, Halep’te rejime karşı savaşan grupların ihtiyaçlarının nasıl giderileceği, lojistik ve siyasi destek ve diğer alanlarda sunulabilecek desteklerin konuşulduğunu kaydetti. Ayrıca, silahlı gruplara, başta Cenevre müzakereleri olmak üzere siyasi gelişmelere dair bilgi verdiklerini ifade etti.

Silahlı gruplara, sadece Halep kuşatmasının kırılması için değil Halep özgürleştirilene dek her alanda destek vermeye devam edeceklerinin altını çizen el-Ubde, kendisinin bu konuda Suriye devrimini destekleyen bazı ülkelerle telefon görüşmeleri yaptığını sözlerine ekledi.

Sözlerini, “Rusya, esas olarak Halep’te yaşanan savaş suçlarına, savaş suçu olarak tabir edilecek hertürlü suça, Halep’te sivillerin kuşatılmasına ve Halep halkının tehcir edilmesine ortak oluyor” şeklinde sürdüren el-Ubde, Rusya, Esed rejimi ve mezhepçi militanların, Halep’in 3,5 milyonluk nüfusundan kentte kalan 350 bin sivili de tehcir etmeye çalıştığını dile getirdi.

Rusya’nın, Uluslararası Toplum’a, geçtiğimiz Perşembe günü, Halep’te kuvvetli bir hamle yapacaklarını ve sivillerin bölgeden çıkarılması için 3, silahlıların kentten çıkması için de 1 güvenli koridor açacağını bildirerek ahmakça ve cüretkar davrandığını söyleyen el-Ubde, Rusya’nın, terör faaliyetlerini daha rahat yapmak için sivillerin Halep’i terketmesini istediğini belirtti.

“Rusya’nın bu cüreti, Uluslararası Toplum tarafından sessizlikle karşılandı ve hiçbir ülke Rusya’nın bu açık tehdidine tepki koyamadı” şeklinde konuşan el-Ubde, “Suç sadece işleyenin değildir. Görevi, suça karşı çıkmak olduğu halde işlenen suça sessiz kalan ve hiçbirşey yapmayan herkes bu suça ortaktır” dedi.

El-Ubde, silahlı muhalefetin birlik olacağını hiçkimsenin tahmin edemediğini ve bunun herkes için sürpriz olduğunu belirten el-Ubde, bu güçlü hamlenin Halep kuşatmasını kıracağını belki de Halep’i tamamen özgürleştireceğini dile getirerek, “Suriye Destek Grubu (ISSG) henüz yapması gerekeni yapmadı. Özellikle de ABD ve Rusya’ya karşı açıkça durabilecek diğer ülkeleri kasdediyorum” ifadelerini kullandı.

SMDK

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu