Darbenin ülkeye zararı 300 milyar lira

Darbenin ülkeye zararı 300 milyar lira


Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 15 Temmuz darbe girişiminin Türk ekonomisine faturasının ilk belirlemelere göre 300 milyar lira olduğunu açıkladı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, piyasaların 15 Temmuz darbe girişiminden nasıl etkilendiğini değerlendirdi. Tüfenkci, yaptıkları ilk hesaplamalara göre, darbenin ekonomiye maliyetinin 300 milyar lira olduğunu söyledi.

"Savaş uçakları, helikopterler, silahlar, bombalar, binalar; 300 milyar lira. Belki az bile söylüyorum, daha da artabilir. Tabii orta vadede tüm maliyet çıkacak. Örneğin, yurt dışından siparişler iptal oldu. Adamlar gelemedi. Çünkü darbeciler Türkiye’yi üçüncü dünya ülkesi görüntüsüne soktu. Sokaklarda tankların olduğu, Meclis'in bombalandığı görüntülerden sonra gelmiyorlar. Bütün bunların tüm maliyeti orta vadede çıkacak."

"Turizm şirketlerinden vatandaşlara anlayış bekliyoruz. Onlar da zor bir dönem geçiyorlar biliyoruz. Ama, bu dönemde asil bir duruş sergileyen millete karşı onlardan da asil bir duruş sergilemelerini bekliyoruz. Sektör zor durumda, terör olayları, Rusya krizi, darbe girişimi. Biz de bakanlık olarak üstlerine gidersek nefes alacakları yeri kalmaz. İzin yasağı nedeniyle 1 milyon rezervasyon iptal edilmiş. Ama bundan sonra turizm de toparlayacak."

"Millete teşekkür etmek lâzım. Darbe başka ülkelerde olsa, bu piyasalar bir haftadan önce açılmazdı. Türkiye’de Cuma günü darbe girişimi oldu. Pazartesi, bankalar, borsalar, ürün piyasaları, ticaret merkezleri açıldı. Faizler olağanüstü artmadı. Borsa sınırlı düştü. Büyüme oranını ya da ihracat rakamlarını revize etme gereği yok. Millet sağlam durdu. Pazartesi gününden itibaren 10 milyar dolar bozduruldu ve bankaya yatırıldı. Bu da doların normal seyrinde gitmesine neden oldu. Yabancılar çok yüklü çıkışlar yapmadı."
"FETÖ’yü çok iyi anlatmalıyız"

Yurt dışında tüm yaşananları anlatan bir tanıtım atağına geçeceklerini de belirten Bakan Tüfenkci, "Bizim elimizde müthiş bir direniş öyküsü var. Bunu doğru kodlarla çok iyi anlatmamız lâzım. Bunun için iş adamları, sanatçılar, sporcular, siyasiler seferber olacak. Biz doğru bilgiye vereceğiz, onlar anlatacak. Bizim suratle bir organizasyona girmemiz lâazım. TOBB, TESK gibi kurumları da kullanmamız lâzım. FETÖ’yü çok iyi anlatmalıyız. FETÖ’nün nasıl bir terör örgütü olduğunu anlatacağız" dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Bekir Bozdağ'dan Mersin'deki saldırıya ilişkin ilk açıklama
Türkiye
Tuvalette 10 Bin lira bulsanız siz ne yapardınız?
Dünya
IKBY' açıklaması: Mazide kaldı

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu