Askeri garnizonları neden şehrin göbeğine inşa ettiler?

Askeri garnizonları neden şehrin göbeğine inşa ettiler?


Yeni Söz yazarı Hüsamettin Arslan Cumhuriyet döneminde askeri garnizonların neden şehir merkezlerine inşa edilmesiyle ilgili bir yazı kaleme aldı. Arslan, askeri garnizonların o dönemde Cumhuriyet yöneticilerinin halktan çekindikleri için şehirlerin merkezlerine inşa edildiğini söyledi.

İŞTE  O YAZI;

"Üçüncü dünya ülkeleri kendi ordularının işgali altındadır," der, tarihçi Lewis. Çünkü kurucu militer elitler ve kurdukları devlet ile yönetmek istedikleri tarihsel halk arasında derin uçurumlar vardır. Cumhuriyetimizin kurucu elitleri de en çok yönettikleri halktan korkuyordu. Cumhuriyeti ve cumhuriyete ruhunu armağan eden "yönetici ideolojiyi" korumak ve teminat altına almak için, askeri garnizonlarımızı korktukları halkın içine, şehirlerimizin göbeğine inşa ettiler. Cumhuriyetimizin dışarda düşmanları vardı, fakat onlar için asıl düşman içerdeydi. Asıl düşman, gelişimini henüz tamamlayamamış halktı. Ordumuz "asıl düşmana" göre örgütlenmeliydi. Cumhuriyetimizin generalleri ve diğer militer elitleri içerdeki düşmanlarını görmekten, dışardaki potansiyel düşmanlarını göremeye fırsat bulamadı. Böylece ordumuz dışarıya kapandı, içeriye açıldı.

15 Temmuz hadisesinden on gün sonra, Başbakan Yıldırım haklı olarak " garnizonlarımızın, tankların ve savaş jetlerinin şehirlerin içinde ne işi var?" diye haykırıyor. Keşke bu soruyu çok daha önceden sorabilseydik. Bunu yapabilseydik, halkının meclisini bombalayan generallerimiz olmayabilirdi.

Fakat olan oldu. Ordumuzu dışardaki potansiyel düşmanlarımıza göre dizay etme, örgütleme ve iskan etme zamanı gelmiştir. Militer elitlerimizi dış dünyaya kapalı zihinler, "penceresiz monodlar" olmaktan, "dar kafalı" subaylar olmaktan çıkarma zamanı gelmiştir. Dışarıya kapalı her kafa "dar kafa"dır ve tehlikelidir.

Ben, kendimce anlamlı bulduğum bir başka soru yönelteceğim. Türkiye'de bir "derin devlet," derin devletimiz var mıdır gerçekten? Milli Güvenlik Kurulu denilen  kurum Türkiye'nin derin devleti midir? Sözün gelişi MGK ABD'deki Pentagon'un muadili midir? Pentagon derin ABD'dir.  Türkiye'nin bir Pentagon'u var mıdır?

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
IKBY'de referandum sonuçları

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu