Ali Babacan'dan kritik FETÖ uyarısı!

Ali Babacan'dan kritik FETÖ uyarısı!

  • 01 Ağustos 2016 16:25


AK Parti Ankara Milletvekili Ali Babacan, FETÖ'nün kurduğu lobiyle iş çevrelerini baskı altına alabileceği ihtimaline karşı uyardı.

Eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Merkez Bankasının FETÖ darbe girişiminin ardından yaşanan süreci iyi idare ettiğini belirtti.

Babacan, Bloomberg HT canlı yayınında gündemdeki konuları değerlendirdi.

'DEZENFORMASYON ÇABASI VAR'

Darbe girişiminin dış dünya tarafından doğru anlaşılamadığını dile getiren Babacan, "Ciddi bir dezenformasyon çabası var. Ona da dikkat etmek gerekiyor." ifadelerini kullandı.

FETÖ'nün yurt dışında oluşturduğu kuvvetli lobi yapıları sayesinde siyaset, medya, sivil toplum kuruluşları ve iş dünyası üzerinde etkili olabildiğine dikkati çeken Babacan, "Dolayısıyla Türkiye'de olup biteni ilk ağızdan ciddi bir dezenformasyon kampanyasıyla da insanlara ilk haftalarda anlattılar, özel bir çaba gösterdiler. O da biraz etkili oldu. Biz ne yapmalıyız? Mümkün olduğunca çok insanı Türkiye'ye getirmek lazım. Değerlendirme yapılacaksa burada, yerinde yapılmalı." diye konuştu.

'MERKEZ SÜRECİ İYİ YÖNETTİ'

Yaşanan krizin bir fırsat olarak değerlendirilmesinin önemine işaret eden Babacan, bu dönemde ekonomiyle ilgili zor ama gerekli reformların yapılmasının gelecek açısından son derece belirleyici olacağını kaydetti.

Babacan, yapısal reformların makro ekonomik istikrar üzerine hayata geçirilmesi gerektiğini ifade ederek, bu anlamda bütçe disiplinin devam etmesinin yanı sıra bankacılık sistemine ilişkin düzenlemelerin dikkatli bir şekilde yönetilmesi gerektiğini söyledi.

Merkez Bankasının atacağı adımlar konusunda da günün gereğinin yapılmasının önemini vurgulayan Babacan, "Son iki haftadır Merkez Bankamız süreci gayet iyi bir şekilde yönetti. Bundan sonraki dönemde Merkez Bankasının yapacakları piyasanın gereği neyse o olmalı." dedi.

Babacan, bankacılık sektöründeki kredi ve mevduat oranları ile ilgili artışın bertaraf edilmesi için neler yapılması gerektiğinin sorulması üzerine, bu açıdan tasarrufların artmasının önemli olduğunu söyledi.

Bankalardaki mevduatın kredi hacmine yetmediğini, bu yüzden bankaların yurt dışından borç aldıklarının altını çizen Babacan, iç tasarruf oranının yükselmesinin özel sektörün dış borcunu da azaltacağını kaydetti.

'ÖRNEĞİ PEK YOK'

Babacan, Türkiye'nin her yerindeki meydanlarda coşkulu kalabalıkların toplandığını belirterek, "Zaten dünyada milli geliri 9-10 bin dolara ulaşıp da darbelerin başarılı olduğu ülke örneği pek yok." dedi.

'NOT HİÇ ÖNEMSİZ DEĞİL'

Kredi derecelendirme kuruluşlarının darbe girişimi sonrasındaki Türkiye'ye ilişkin değerlendirmelerinin sorulması üzerine Babacan, söz konusu kuruluşların itibarı ve güvenirliklerinin 2008-2009 krizinde önemli ölçüde yıprandığını söyledi.

Hala bazı fonların yatırım yapacakları zaman yatırım yapacakları varlıkların kredi notunu dikkate aldıklarına dikkati çeken Babacan, "Bu not, hiç önemsiz değil. Düşmemesi için kuşkusuz bir çaba gerekir." diye konuştu. Babacan, not düşüşünün bir bedeli olmasına karşın ülke açısından her şeyin sonu anlamına gelmediğini kaydetti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İslam ülkelerine Ermenistan çağrısı

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu