Başbakan Yardımcısı Şimşek'ten CNN International'da imalı soru

Başbakan Yardımcısı Şimşek'ten CNN International'da imalı soru

  • 01 Ağustos 2016 11:53


FETÖ'cü darbe girişimini CNN International'a anlatan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, kendisine yöneltilen provokatif 'Türkiye başarısız bir sınav verdi mi?' sorusuna çok konuşulacak bir soruyla karşılık verdi: "Şunu bir hayal edin: ABD ordusunun içindeki bazı hilekâr unsurlar Beyaz Saray'a, Kongre'ye ve FBI'a saldırıyor. Siz olsanız, ne karşılık verirdiniz?"

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, CNN International yayında ünlü İngiliz gazeteciRichard Quest'in sorularını yanıtladı.
Program sırasında, içinde bulunduğu durumun Türkiye için bir sınav olduğunu savunan Quest, "Hukuk kuralları içerisinde kalarak bu darbe girişimini nasıl idare edeceksiniz?" diye sordu. Quest, "Pek çok insan bu noktada Türkiye'nin başarısız bir sınav verdiğini düşünüyor" diye de ekledi.
CNN Türk Ankara stüdyolarından yayına bağlanan Başbakan Yardımcısı Şimşek ise bu soruya yanıt verirken şu ifadeleri kullandı:
"İnsanlar korkunç ve şiddetli bir darbe girişimi olduğunu unutuyorlar. Öncelikle, bu darbe girişiminin amacının Türkiye'de demokrasi ve hukukun üstünlüğünü yıkmak, meşru hükümeti devirmek olduğunu belirtmeliyim. Bu darbe girişimi Türkiye'yi onlarca yıl geri götürmeyi amaçlıyordu. Ve darbe girişimi açıkça başarısız oldu. Bizim emin olmak istediğimiz şey ise bunun bir daha asla tekrar etmemesi. Bu darbe girişiminde bulunanların da adaletle yüzleşmesi lazım... Biz şu an dostlarımızın, müttefiklerimizin bu darbe girişimini kınarken samimi olmalarını ve ondan sonra bu olayı nasıl ele aldığımızı görmelerini istiyoruz... Ordu içinde bu olaya büyük bir katılım vardı. F16'lar, helikopterle kullandılar. Halka ve parlamentoya saldırdılar. İnsanlar bunları görmezden geliyor."
Şimşek ardından Quest'e şu soruyu yöneltti:
"Şunu bir hayal edin: ABD ordusunun içindeki bazı hilekâr unsurlar Beyaz Saray'a, Kongre'ye ve FBI'a saldırıyor. Siz olsanız, ne karşılık verirdiniz?"

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Suriye sınırında askeri hareketlilik sürüyor
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
IKBY'nin petrol ihracatlarında büyük gerileme

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu