Wall Street Journal'da yer alan makalede 15 Temmuz'a dair çarpıcı bilgiler yer aldı : MİT Neden Hedefte ?

Wall Street Journal'da yer alan makalede 15 Temmuz'a dair çarpıcı bilgiler yer aldı : MİT Neden Hedefte ?


Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesinde üst düzey bir Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) yetkilisine dayandırılarak verilen habere göre, darbe girişiminden aylar önce Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) iletişim ağı deşifre edildi. Bu sayede örgüte çalışan binlerce isim tek tek tespit edildi. Mart ayında ise örgütün takip edildiğinin haber almasının ardından FETÖ’cüler başka kanallara yöneldi. Darbeden dört gün önce ise şüpheli 600 askeri personel genelkurmaya bildirildi.

WSJ’da ‘Türkiye’nin güçlü istihbarat ağı yaklaşan darbe girişimini görmeyi başaramadı’ başlığı ile yer alan haberde, MİT’in İŞİD ve PKK’dan gelen terör tehditleri ile mücadele ederken FETÖ’nün darbe girişimini engellemek içinde çaba sarf ettiği ancak başarılı olamadığı belirtildi. Üst düzey bir MİT yetkilisinin açıklamalarına göre, Türk istihbaratı geçen kış aylarında FETÖ’nün kullandığı internet sohbet odalarına (Online chat room) sızmayı başardı. Bu sayede, milyonlarca gizli mesaj çözülürken binlerce örgüt mensubu da listelendi. MİT ajanları darbeyi işaret eden ipuçları fark etti ancak bir sonuca varamadı. Analistler de elebaşı Gülen’in sohbet videolarını inceleyerek örgüte talimat verilip verilmediğini tespit etmeye çalıştı.

Makaleye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın FETÖ elebaşı Gülen tarafından hedefe konması 2012 yılında örgüt üyelerinin MİT Müsteşarı Hakan Fidan gözetimi altına alınması ile ateşlendi.

ANKARA UYARDI, WASHINGTON İNANMADI

MİT’in sıkı takibinin farkında olan örgüt, tecrübeli askeri istihbaratçılarının yardımıyla iletişim ağı için katı kurallar getirdi. Gülen, telefon kullanmayı bırakırken talimatlarını Pensilvanya’daki villasına gelen bir avuç üst düzey yetkilisine şahsen iletmeye başladı. Ankara bu süreçte, Washington’dan Gülen’in adamlarının ülkeye girişlerinin yasaklanmasını istedi, ancak ABD yönetimi Gülen ve ekibinin tehdit oluşturduğuna inanmadı.

Türk istihbarat yetkilisine göre, örgüt yakalanmamak için 2014 yılında şifreli mesajlaşma uygulaması ByLock’u kullanmaya başladı. MİT, geçen kış aylarında iletişim kanalını keşfedince milyonlara varan mesajların deşifre işlemlerine başladı. Teşkilat, nihayetinde örgüt ile bağlantılı 600’ü üst düzey askeri personel olmak üzere 40 bin ismi tespit etti. Ancak mesajlarda, 15 Temmuz askeri darbesine ilişkin herhangi bir bilgi yer almıyordu.

ÇİN’DEN ALINAN MAKİNE ŞİFREYİ ÇÖZDÜ

Türk medyasında yer alan haberlere göre ise örgütün kullandığı program Amerikan Güvenlik Ajansı’nın (NSA) bir taşeron örgütü tarafından yazıldı. Bu yazılım, okunduğu anda mesajı siliyor. Mesajın başında ve sonunda kripto bulunuyor. NSA tüm yazışmaları izleyebiliyorken dışarıdan erişimi neredeyse imkansız. Konuyu inceleyen MİT, FETÖ’nün oluşturduğu iletişim gruplarında bir güvenlik açığı tespit etti. MİT bu yazılımı çözmek için Çin’den bir makine alarak 2016 yılı Şubat ayından itibaren FETÖ’cülerin oluşturduğu grubun tüm yazışmalarını çözdü. Ancak Mart ayında MİT içinden CIA ve MOSSAD aracılığıyla FETÖ’cülere bu haber sızdırıldı. Eğer MİT’in bu konudaki çalışması sızdırılmamış olsaydı, FETÖ üyeleri bu yazılımı kullanacak, muhtemelen darbe girişimi daha planlama aşamasında haber alınabilecek ve başlamadan bitirilecekti.

DARBE GİRİŞİMİNDEN DÖRT GÜN ÖNCE ŞÜPHELİ 600 ASKERİ PERSONEL BİLDİRİLDİ

WSJ’ye konuşan MİT yetkilisi, örgütün ByLock üzerinden gönderilen mesajlarının takip edildiğini farketmesinin ardından başka bir iletişim kanalına yöneldiğini ifade etti. Bahar aylarının başında, istihbarat yetkilileri deşifre edilmiş mesajları diğer devlet kurumları ile paylaştı. Bu da FETÖ için mesajlarının çözüldüğünü gösteren bir uyarı oldu. 21 Mart’ta Türk analistler, elebaşı Gülen’in YouTube video paylaşım sitesinde, ordu tarafından kullanılan haki renkte bir cübbe ile vaaz verdiğini gördü. Bunun ordu içindeki adamlarına bir mesaj olduğunu farkeden yetkililer, talimatın tam olarak ne olduğu konusunda fikir beyan edemedi.

Darbe girişiminden dört gün önce, istihbarat yetkilileri şüpheli 600 üst düzey askeri personelin ismini Genelkurmay Başkanlığı’na iletti. Planlanan Ağustos ayındaki Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısında bu isimleri açığa almaktı. Türk ve Amerikalı yetkililer, bunun darbeciler tarafından az vakitlerinin kaldığı konusunda bir uyarı olarak algıladığını düşünüyor.

HELİKOPTERLERE FÜZELER YÜKLENDİ

15 Temmuz günü öğleden sonra, Türk istihbarat yetkilileri Ankara havacılık akademisi ile Akıncı Üssü’nde olağandışı bir askeri hareketlilik tespit etti. Teşkilattaki kıdemli memurlar hazırladıkları özet raporu faks ile genelkurmay karargahına iletti.  17.30 civarı bir müsteşar yardımcısı genelkurmay karargahına giderek askeri hareketlilik ile ilgili kaygıları birinci elden ulaştırdı. Üst düzey bir komutan akademiyi ziyaret ederek saldırı helikopterlerinin füzeler ile silahlandırıldığını gördü. Komutana tatbikat hazırlığı olduğu söylendi, şüphe geçmedi.

Saat 18.00’da Müsteşar Fidan genelkurmaya giderek Hulusi Akar ile görüştü ve Akar’ın kendisinin üssü ziyaret etmesi konusunda anlaştı. Fidan, MİT karargahına dönerek Marmaris’te tatilde olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı uyarmak için kesin onayı bekledi. Ancak Akar rehine alındı ve herhangi bir geri dönüş yapamadı. 21.00 civarı ciddi manada bir sorunun olduğu fark edildi. Yarım saat sonrasında darbecilerin helikopterleri MİT yerleşkesine vardı ve etrafı taramaya başladı.

Sikorsky komandoları indirmek üzere alçalınca teşkilattaki bürokratlar helikoptere silahları ile ateş etmeye başladı. Helikopterin gövdesinden sıçrayan kurşunlar kıvılcım saçarken Fidan yardımcılarına ‘Son kurşununuza kadar savaşın, bizi canlı ele geçirmemeliler’ talimatını verdi.

‘EVET; ZAAFİYET VAR ANCAK SADECE MİT’İN DEĞİL’

Gece 01.30-02.00 arası MİT güvenlik ekibi helikopter saldırılarını savurmak için ağır silahlar getirdi. MİT yerleşkesi ve Cumhurbaşkanlığını savunmak için ise omuzdan atılan füzeler kullanıldı. Türk istihbarat yetkilileri, darbecilerin gelişmiş iletişim ağı üzerinden istihbarat toplamanın zorluğuna dikkat çekerek ellerinden gelenin en iyisini yaptığını belirtti. Üst düzey bir MİT yetkilisi de ‘ Eğer bu söylentinin üzerine gitmesek ve bu darbe planını hızlandıran bir etki oluşturmasa yüksek ihtimal ölmüş veya hapishaneye düşmüş olurduk. Bu güvenlik araçlarımız içerisinde sistemik bir istihbarat zafiyetiydi ancak sadece MİT’i suçlamak doğru değil.’ ifadelerini kullandı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
'Hükümet muhalefet yapmamıza izin vermiyor '
Türkiye
Afyonkarahisar’da art arda iki deprem
Dünya
İsrailli yetkililere 'referandum' yasağı.

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu