'Türk halkının darbe girişimine cevabı demokrasinin zaferiyle olmuştur'

'Türk halkının darbe girişimine cevabı demokrasinin zaferiyle olmuştur'


Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi Çağatay Erciyes, Lübnan basınına yazdığı makalede, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine Türk halkının cevabının demokrasinin zaferiyle olduğunu belirtti.

Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi Çağatay Erciyes, İngilizce yayın yapan The Daily Star gazetesinin bugünkü nüshasında "Türk halkının 15 Temmuz'daki darbe girişimine cevabı demokrasinin zaferiyle olmuştur" başlıklı bir makale kaleme aldı.

Makalesinde Türk halkının tarihi bir şekilde bütünleşerek darbe girişimini önlediğini ve cesurca tankların önüne çıkarak demokratik hak ve özgürlüklerini koruduğunu belirten Erciyes, bütün siyasiler, medya, polis ve vatansever askerlerin de darbe girişimine karşı durduğunu vurguladı.

Büyükelçi Erciyes, bazı medya kuruluşlarının olayları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan destekçileri ve muhalifleri arasında "güç mücadelesi" şeklinde "hatalı" yansıtmalarına tepki göstererek bunun "15 Temmuz gecesi hayatını kaybeden 246 demokrasi şehidine ve Türk halkına saygısızlık olduğunun" altını çizdi.

"FETÖ gizlice devlet kurumlarına sızarak kendi gizli yapılanmasını kurmanın peşinde"

FETÖ yapılanmasının ılımlı İslam ile dinler arası diyaloğun temsilcisi olduğu iddiasının gerçeği yansıtmadığını belirten Erciyes, "FETÖ'nün gizlice devlet kurumlarına sızarak kendi gizli yapılanmasını kurmanın peşinde olduğunu" yazdı. Erciyes, 100'den fazla ülkede okulu olan bu yapılanmanın sadece Türkiye için değil dünya genelinde faaliyette bulundukları diğer ülkeler için de "gerçek bir güvenlik tehdidi" oluşturduğunu belirtti. 

Büyükelçi, makalesine şöyle devam etti:

"Gülen, 30 yıldan uzun süredir takipçilerini paralel devlet yapılanması kurarak demokratik seçimlerle işbaşına gelen hükümeti devirmek amacıyla Türkiye'nin ordusu, yargısı ve diğer tüm devlet organlarına sızma konusunda teşvik ediyor. Darbe girişimine katılan askeri yetkililerin ifadeleri ve dikkate değer birçok kanıt 15-16 Temmuz'daki darbe girişiminin arkasındaki ismin Fetullah Gülen olduğunu açıkça gösteriyor. Kanıtların da işaret ettiği üzere darbe girişimini yöneten isim Fetullah Gülen yargılanmalı."

 "Bugün Türk halkı yakın tarihte eşi görülmemiş şekilde bir araya geldi"

Erciyes, makalesinin devamında darbe girişiminde rol oynayan Genel Kurmay Başkanı Hulusi Akar'ın yaveri Levent Türkkan'ın savcıya verdiği ifadeye atıfta bulunarak FETÖ'yle ilgili kanıtları sıraladı.

Darbe girişiminin ardından muhalefetin de desteğiyle üç ay süreli olağanüstü hal (OHAL) uygulamasının yürürlüğe girdiğini aktaran Erciyes, Fransa ve Belçika'da da terör saldırıları üzerine güvenlik önlemleri kapsamında OHAL kararı alındığını hatırlattı. Bu önlemlerin yargı sürecinin hızlanması için yetki sağladığını kaydeden Erciyes, sorumluların yargılanmasının Türkiye'yi daha güçlü ve şeffaf hale getireceğine işaret etti.

Beyrut Büyükelçisi Erciyes, "Bugün Türk halkı yakın tarihte eşi görülmemiş şekilde bir araya geldi. Türk milletinin, 15 Temmuz'daki darbe girişimine cevabı demokrasinin zaferi oldu." ifadeleriyle makalesini sonlandırdı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan: PYD/YPG, PKK'nın birer yan kuruluşudur
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
Irak ordusundan Peşmerge açıklaması

Hava Durumu

27°
Detaylı Hava Raporu