Halep'de 10 bin kişiye 1 doktor düşüyor

Halep'de 10 bin kişiye 1 doktor düşüyor


Tıbbi Yardım Örgütleri Birliği (UOSSM), Suriye'nin abluka altında bulunan Halep kentinin doğusunda her 10 bin kişi için sadece 1 doktorun bulunduğu uyarısında bulunurken, Türkiye'ye ay başında ailelerinin yanına giden doktorların da Halep'e dönemediğini bildirdi.

BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında, UOSSM İsviçre Başkanı Tevfik Chamaa, Suriye'deki hastanelerin bombalanması ve ülkedeki sağlık hizmetleri hakkında basın toplantısı düzenledi.
Chamaa, "Halep, tamamen abluka altında ve insani yardımların ve yardım görevlilerinin bölgeye girebileceği bir yol yok. Türkiye'ye ay başında ailelerinin yanına giden doktorlar, Halep'e dönemiyor." dedi.
Halep'in doğusundaki durumun endişe verici olduğunu kaydeden Chamaa, "Abluka altında bulunan Halep'in doğusunda 300 bin sivil yaşıyor ve bölgede 3 dişçi ve 31 doktor bulunuyor yani her 10 bin sivil için sadece 1 doktor var." uyarısında bulundu.
2011'den beri en az 650 sağlık çalışanı öldürüldü
Chamaa şöyle devam etti:
"Suriye'de çatışmaların başladığı 2011 yılından bu yana en az 650 sağlık çalışanı öldürüldü. 2016 yılının ilk 6 ayında 80 hastane ve sağlık kurumu bombaların hedefi oldu ve en az 80 sağlık ve insani yardım çalışanı öldürüldü."
Chamaa, Suriye'de son 5 yılda içinde Mart 2011 ile Mart 2016 arasında çatışmalar sırasında öldürülen doktorların yüzde 90'ının yani 553'ünün rejim güçleri, yüzde 3'ü yani 19'unun DAEŞ terör örgütü, yüzde 3'ünün yani 19'unun muhalif gruplar, yüzde 1,8'i yani 11'inin Rus güçler, 0,66'sı yani 4'ünün El-Nusra terör örgütü ve yüzde 0,49 yani 3'ünün Kürt silahlı gruplar tarafından öldürüldüğünü söyledi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Kurban fiyatlarında orta yol bulunacak
Türkiye
Terörist sevici vekil hakkında savcılık fezleke hazırladı
Dünya
Mescid-i Aksa'da namaz sonrası müdahale

Hava Durumu

30°
Detaylı Hava Raporu