Yanağından idrar yoluna parça eklendi

Yanağından idrar yoluna parça eklendi


Kırşehir'de, idrar yapamama şikayeti bulunan hasta Ömer Terzi, yanaklarından alınan yamalarla idrar yolu genişletilerek sağlığına kavuştu. Birçok hastanede tedavi olmasına rağmen sağlığına kavuşamayan Terzi'ye doktorlar nadir kullanılan bir yöntemle müdahale etti. İlk önce endoskopi olan Terzi, Prof. Dr. Mustafa Levent Emir, başkanlığındaki ekip tarafından tedavi edildi.

Yıllardır idrar yapamama şikayeti bulunan hastanın idrar yolu, Ahi Evran Üniversitesi(AEÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılan operasyonlarla her iki yanağından alınan parçaların yamanması sayesinde genişletildi. Ankara'da yaşayan ve yaklaşık 10 yıldır idrar yapamama sıkıntısı yaşayan Ömer Terazi(50), Ankara'daki çeşitli hastanelerde tedavi görmesine rağmen sağlığına kavuşamadı. Terazi, Ankara'daki doktorunun tavsiyesiyle Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi olmaya karar verdi.
Asopa tekniği ile müdahale edildi
Yaklaşık 4 ay önce hastaneye gelen Terazi'nin idrar yollarının genişletilmesi için tedaviye başlandı. Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Levent Emir başkanlığındaki ekip tarafından yapılan iki ayrı operasyonda "asopa tekniği" ile hastanın sağ ve sol yanağından alınan greftler (yama) üretra (idrar yolu) bölgesine yamandı.
Prof. Dr. Emir, gazetecilere yaptığı açıklamada, daha önce geçici operasyonlar yapılan hastaya, Türkiye'de fazla kullanılmayan "asopa tekniği" ile müdahale ettiklerini söyledi.
İlk önce endoskopi yapıldı
Hastaya önce endoskopi yaptıklarını vurgulayan Emir, şöyle konuştu:
"Hastaya endoskopi yaptığımız zaman üretranın boylu boyunca dar olduğunu gördük. Yani, üretranın genişletilmeye ihtiyacı vardı. Bugün en popüler yöntem üretranın yamalarla, yani greftlerle genişletilmesidir. Bize geldiğinde 4 ay önce hastanın sağ yanağından aldığımız greft ile penil üretra bölgesini genişlettik. İlk başlarda fevkalade iyi işemesi vardı. Bütün üretrayı yamamadığımız için 3,5 ay geçince geride olan kısımda tekrar darlık teşekkül etti. Bu yattığında da diğer yanaktan aldığımız greft ile bu kısmı yamadık. Şimdi hastamız iyileşme sürecinde. 3 hafta sondasını tutacağız. İşemesini gözlemleyeceğiz. ancak çok başarılı bir operasyon geçti. Fevkalade umutluyuz."
Türkiye'de nadir yapılıyor
Uyguladıkları yöntemin Türkiye'de çok yapılan bir yöntem olmadığını dile getiren Emir, "Çünkü, bu kadar uzun darlıklarda çok zahmetli cerrahiler. İlk ve ikinci cerrahi 4 saatsürdü. Ağızdan alınan parçanın alınması ve ikinci pozisyonda üretraya yamaması işlemi var. Meşakkatli işlem. Bu teknik fazla öğretilmediği için Türkiye'de bunu uygulayabilen 5-6 üretra cerrahı var. Çok fazla sayıda değil. Uyguladığımız yöntemde, ağızdan alınan yamalar idrar yoluna yerleştiriliyor. Geniş bir yol elde ediyorsunuz. Koyduğunuz yerde bu greftler yani yamalar beslenmeye başlıyor." diye konuştu.
10 yıldır artışta
Hasta Ömer Terazi de yaklaşık 30 yıldır işeme sorunu yaşadığını, son 10 yıldır rahatsızlığının arttığını belirterek, Ankara'daki hekiminin tavsiyesiyle Kırşehir'de tedavi olmaya karar verdiğini anlattı.
Daha önceki tedavilerinde idrar yolu açılmasına rağmen bir süre sonra yeniden tıkanma ve daralma olduğuna işaret eden Terazi, "Ankara'da tedavi gördüğüm hastaneden buradaki Levent hocayı önerdiler. Kanalda daralma vardı. Tıbbi olarak üretral darlık diyorlar. Vücut işeme bölgesini kendisi tıkıyordu. Daha önce müdahale yapıyorlardı, birkaç ay sonra tekrar tıkanıyordu. Burada ilk müdahale mart ayında yapıldı. İkinci müdahaleyi de geçen hafta gerçekleştirdiler. İdrar kanalını açarak genişletme yaptılar. Geçici yöntemlerle bugünlere kadar geldim." şeklinde konuştu.
Terazi, sağlığına kavuşmaya başladığını ifade ederek, operasyonu yapan ekibe ve hastane yönetimine teşekkür etti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Sınırda tansiyon yüksek…
Türkiye
Tuvalette 10 Bin lira bulsanız siz ne yapardınız?
Dünya
Kerkük'ün tamamında güvenlik sağlandı

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu