Tarihin en kritik YAŞ toplantısı

Tarihin en kritik YAŞ toplantısı


YAŞ bugün tarihte ilk kez Genelkurmay Karargahı yerine Çankaya Köşkü'nde toplanacak. Kritik toplantıda hem Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki terfi ve atamalar, hem de 15 Temmuz'daki darbe girişimi tüm ayrıntılarıyla ele alınacak.

Geçmiştekilerin aksine sadece bir gün sürecek kritik toplantıda hem Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki (TSK) terfi ve atamalar, hem de 15 Temmuz'daki darbe girişimi tüm ayrıntılarıyla ele alınacak. Toplantıya Başbakan Binali Yıldırım başkanlık edecek. Yüksek Askeri Şura (YAŞ), 09.30'da başlayacak. 12.30'da Yıldırım tarafından YAŞ üyelerine öğle yemeği verilecek. Akşam da Cumhurbaşkanı tarafından Beştepe'de YAŞ üyeleri onuruna yemek verilecek.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'ın da ilk kez katılacağı toplantıda, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlu, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, 3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep, Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Orgeneral İhsan Uyar da yer alacak.

Toptan ihraç

FETÖ'cü cuntacılara en ağır darbe ise dün indi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan 3'lü zirvenin ardından 149 general-amiral, bin 99 subay ve 436 astsubay Yüksek Askeri Şura toplantısı beklenmeden OHAL Kararnamesi ile TSK'dan kovuldu. 2010 yılından sonra TSK'da ilk kez ihraç mekanizması devreye girmiş oldu.


Resmi Gazete'de yayınlanan kararnameye göre Kara Kuvvetleri Komutanlığında 87 general, 726 subay, 256 astsubay; Deniz Kuvvetleri Komutanlığında 32 amiral, 59 subay, 63 astsubay; Hava Kuvvetleri Komutanlığında 30 general, 314 subay, 117 astsubay olmak üzere toplam bin 684 asker, TSK çıkarıldı.

Beştepe'de 3'lü zirve

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile dün Beştepe'de görüştü. Görüşmede darbe girişiminin ardından askeri personelle ilgili değerlendirme yapıldı. Cumhurbaşkanlığı'nda yapılan üçlü zirve 5.5 saat sürdü. İçişleri Bakanı Efkan Ala da ilerleyen saatlerde Külliye'deki toplantıya katıldı. Toplantının ana gündemini bugün yapılacak olan Yüksek Askeri Şura toplantısı oluşturdu. Cuntaya destek veren Org. Akın Öztürk ve Org. Adem Huduti ile sağlık sorunları nedeniyle GATA'ya sevk edilen Galip Mendi'nin yerine yapılacak olan terfiler görüşüldü. Bunu yanı sıra tutuklu bulunan 157 general ve amiralin durumu ele alındı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Doğu Guta'dan Erdoğan'a çağrı: Sizi ümitle bekliyoruz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
Maarif Vakfı Afganistan’da faaliyet izni aldı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu