'Vergi mükelleflerinin hakkını artıracak bir paketimiz var'

'Vergi mükelleflerinin hakkını artıracak bir paketimiz var'


Maliye Bakanı Naci Ağbal, yeniden yapılandırma kanunlarına ihtiyaç duyulmasını ortadan kaldıracak bir yapısal değişiklik üzerine çalıştıklarını belirterek, "Vergi mükelleflerinin hakkını artıracak bir paketimiz var" dedi.

Ağbal, Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun Teklifi'nin Plan ve Bütçe Komisyonundaki görüşmelerinde soruları yanıtladı.
Milletvekillerinin, "vergi aslının bir kısmından vazgeçilmesi" önerisine katılmadığını söyleyen Ağbal, vergi veya prim aslından asla vazgeçmemeleri gerektiğini vurguladı. Ağbal, "Çünkü o tutar, kişi için devlete karşı borçlanılan miktarı gösteriyor." ifadesini kullandı.
Ağbal, ÜFE yerine TÜFE oranının baz alınıp alınmayacağına yönelik soruya, "TÜFE'yi almamız halinde mükellefin ödeyeceği tutar yukarı çıkıyor. Yurt içi ÜFE'yi TÜFE ile değiştirmemiz halinde vatandaşın taksitlerde ödeyeceği gecikme tutarı artıyor." karşılığını verdi.
Ekonomideki çarkların işlediğine ve olumlu göstergelerin peş peşe geldiğine işaret eden Ağbal, 15 Temmuz'un, ekonomideki olumlu gidişatı ortadan kaldırmadığını, siyasi, ekonomik belirsizliklere neden olmadığını, ekonominin, devletin ve kurumların güçlü olduğunu dile getirdi.
Ağbal, ödemelerini zamanında yapan vatandaşlara yönelik bir düzenleme yapılıp yapılmayacağına yönelik soruyu, "Bu paketin içinde değil. Vergi mükelleflerinin haklarını güçlendiren, vergi mükelleflerine kolaylık getiren bir çalışma yapıyoruz. Vergi alacakların tahsili ve özellikle bu tür yeniden yapılandırma kanunlarına ihtiyaç duyulmasını ortadan kaldıracak bir yapısal değişiklik üzerine çalışıyoruz. Vergi mükelleflerinin hakkını artıracak bir paketimiz var. Bu da önemli düzenleme, gönüllü vergi uyumuna teşvik eden düzenleme. Bu paketin içinde olmasa da diğer paketin içinde getireceğiz." diye yanıtladı.
Teklifin görüşmeleri devam ediyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Büyükada iddianamesi kabul edildi
Türkiye
Meteorolojiden 5 il için kuvvetli rüzgar uyarısı
Dünya
Pazarda satılan kaynak makinesi suç şebekesini çökertti

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu