"Bir Gün Bir Çocuk" filminin yayını ertelendi

"Bir Gün Bir Çocuk" filminin yayını ertelendi


TRT TV Filmleri Projesi kapsamında yarın yayınlanacağı duyurulan "Bir Gün Bir Çocuk" filminin, TRT'nin yayın akışındaki değişiklikten dolayı ileri bir tarihe ertelendiği belirtildi. Bilim ve Sanat Vakfı'nda özel gösterimi yapılacak olan filmin yayın tarihinin henüz belirlenmediği duyuruldu.

Filmin yayın tarihinin henüz belli olmadığı ve yarın aynı saatte, senaryosunu Mehmet Hacivat Çelebi'nin yazdığı "Ya Nasip Ya Kısmet" filminin tekrarının yayınlanacağı bilgisi verildi.
Öte yandan, "Bir Gün Bir Çocuk" filminin Bilim ve Sanat Vakfında (BİSAV) özel bir gösterimi yapılacak. BİSAV'ın Vefa'daki merkezinde, 30 Temmuz'da yapılacak gösterimin ardından, yapımcı Turgay Şahin, yönetmen Sinan Sertel ve başrol oyuncularının katılımıyla bir de söyleşi gerçekleştirilecek.
Sevgi Evi'nde hayata bakışı değişen bir pedagog hikayesi
Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini üstlenen Sinan Sertel ilk kez uzun metraj bir film çektiğini ve fikir aşamasının yaklaşık üç yıl öncesine dayandığını söyledi.
Sertel, zengin ve başarılı bir pedagog olan Mete karakterinin, maddi anlamda bir eksikliği olmamasına rağmen mutlu olamamasını ve hayatındaki büyük değişimi filmde ele aldıklarını dile getirdi.
Devlet tarafından çocuk yuvaları ve yetiştirme yurtlarının yanı sıra Sevgi Evi modelinin hayata geçirildiğini hatırlatan Sertel, "Dezavantajlı çocuklar sevgi evlerinde 8 ila 14 kişilik evlerde kalıyor. Çok iyi şartları var. Yurtta kaldığını söylemek istemeyen çocuklar, evinin adresini veriyormuş. Çünkü gerçekten bir ev atmosferi var. Böyle olunca çocukların psikolojisi çok olumlu etkileniyor. Filmdeki Mete karakteri de bir doktora tezi için Sevgi Evi'ne gitmek zorunda kalıyor. Sevgi evine gittiğinde, hiç bir şeyi olmayan ama mutlu çocuklarla karşılaşıyor ve hayata bakışı değişiyor." ifadelerini kullandı.
Yedi yıllık eşi Aslı'yla, çocuk sahibi olma konusunda ciddi tartışmalar yaşayan Mete'nin çocuk istemediğini aktaran Sertel, "Bir Gün Bir Çocuk" filminin, Mete'nin yaşadığı değişim üzerinden, aile müessesesini anlattığını vurguladı.
Bir mülteci kampında yaşayan çocukları gördükten sonra bu hikayeyi yazmaya karar verdiğine işaret eden Sertel, şu bilgileri verdi:
"O çocuklar veya 'biz' diye bir ayrım yapmıyor film. O çocuklar da normal insanlar gibi. Hatta yer yer çok daha güçlü karakterler. Bu filmi izleyen bir çocuğun hayata daha sıkı bağlanmasını, hayata dair umutlarının tazelenmesini amaçladım. Böyle bir motivasyonum vardı. İnşallah da muvaffak olmuşuzdur. İzleyiciler filmde, kendine dair bir umut hikayesi görecek. 'Bir Gün Bir Çocuk' filmi, Sevgi Evi'ndeki bir umut hikayesi diyebiliriz."
Film için yazılan "Hu Hu Komşu Komşu" şarkısına yoğun ilgi
Yıllardır çekmek istediği uzun metrajlı filmi, TRT TV Filmleri Projesi sayesinde çektiğine değinen Sertel, "Bizim için çok değerli oldu bu projede yer almış olmak. Gerçekten Türk sineması adına çok etkili ve anlamlı bir adımdı. Gişe ve sanat sineması arasında sıkışan ben ve benim gibi birçok insana yol gösterme açısından çok iyi bir proje. Film çekmek için tek atımlık kurşunun var. Bu şansı doğru bir şekilde kullanmak çok önemli ve çok tecrübe gerektiriyor. Bu anlamda TRT TV Filmleri Projesi, Türk sinemasının geleceği adına çok büyük bir hamle. Türk sinemasında kırılma noktası olacak." diye konuştu.
Filmin prodüksiyon açısından da dikkat çekici olduğunun altını çizen Sinan Sertel, sözlerine şöyle devam etti:
"Rap şarkıcısı Yener Çevik, bizim filmimiz için, 'Hu Hu Komşu Komşu' isimli bir şarkı yaptı. Ona bir klip çektik ve sosyal medyada hızla paylaşılıyor. İzleyici sayısı bir haftada 45 bine yaklaştı. Şarkı 15 Temmuz darbe girişiminden önce yazılmasına rağmen, sözleri tam da bugünü anlatıyor. Güzel bir tevafuk oldu. Birlik ve beraberliğe bir vurgu var. Dil ve ırk ayrımı gibi konulara dikkati çekiyor. Hatta Yener'in üzerindeki tişörtte, bir tankı çeken çekici görseli var. Darbe girişimine gösterilen direncin bir simgesi gibi."
Cemil Büyükdöğerli'nin Mete karakterini canlandırdığı filmde, Mehmet Usta, Denizhan Akbaba, Veysi Aslan, Yiğitalp Karadayı, Oğulcan Kaya, Çağan Efe Ak, Burak Oruç, Ahmet Harun Şimşek, Mehmet Acar, Nimet Gürbüz, Oğulcan Aşıkoğlu, Yaşar Uzel, Renan Karagözoğlu gibi isimler rol alıyor.
Görüntü yönetmenliğini İlker Berke'nin yaptığı filmin müzikleri ise Ali Saran imzası taşıyor.
Yapımcılığını Turgay Şahin'in üstlendiği "Bir Gün Bir Çocuk", yarın akşam 20.00'de TRT 1 kanalında izlenebilecek.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu