Apple'ın düşüşü önlenemiyor!

Apple'ın düşüşü önlenemiyor!


Teknoloji devi Apple, 2016 3. çeyrek mali verilerine göre yine kardan zarar ettiğini açıkladı. Bir önceki mali rapora göre 13 yıl sonra ilk kez düşüşe geçen Apple, bu çeyrekte de düşüşünü sürdürdü.

2016 2. çeyrek mali verilerine göre uzun yıllar sonra ilk kez kardan zarar ettiğini açıklayan Apple'da düşüş devam ediyor. Kaliforniya merkezli şirketin 2. çeyrekten sonra 3. çeyrek mali verilerine göre de düşüş içinde olduğu açıklandı.
Önce kısaca 2. çeyrek mali verilerini yeniden hatırlayalım. Zira bildiğimiz üzere Apple 13 yılın ardından ilk kez yıl bazlı gerileme yaşamıştı.
Toplam Gelir: $50.55 milyar ($58 milyar)
Net Kâr: $10.52 milyar ($13.6 milyar)
Brüt Kâr: %38.4 (%40.8)
Hisse Başı K âr: $1.90 ($2.33)

Sonuçlara baktığımızda bir önceki yıla oranla ciddi farklar görüyoruz. Toplam gelir 7,5 milyar dolar azalırken, net karda 3 milyar dolarlık kayıp yaşanmış. Hisse başı kar 2015'te 2.33 dolar iken 2016'da 1.90 dolara gerilemiş.
İşte 2016 3. çeyrek mali verilerine göre Apple'ın düşüşünün devam ettiği açıklandı. Apple tarafından yayınlanan rapora göre şirket, yıllar sonra ilk kez art arda düşüş yaşadı. İşte o rapor:
Toplam gelir: 42,4 milyar dolar (49,6 milyar dolar)
Net kar: 7,8 milyar dolar (10,7 milyar dolar)

Parantez içindeki verilere baktığımızda, 2015'e göre yine büyük bir düşüş olduğunu görüyoruz. Diğer taraftan bu düşüşün neden yaşandığı da aşikar. Çünkü Apple, iPhone satışlarında ciddi kayıp yaşıyor. Geçtiğimiz yılın 3. çeyreğinde 47,5 milyon iPhone satan Apple, bu yılın aynı çeyreğinde 40,4 milyon satmış.

Apple'ın gelirini hani ürünlerden sağladığı bu grafik ile daha net anlaşılıyor.

Yukarıdaki grafikte de gördüğümüz üzere Apple karının büyük bölümünü iPhone satışlarından sağlıyor. iPhone satışlarının düşmesi de karını doğrudan etkiliyor.
Bildiğimiz üzere önümüzdeki aylarda iPhone 7 tanıtılacak. Yeni amiral gemisinin Apple'ı ne kadar kurtaracağı ise merakla bekleniyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu