Başbakan Binali Yıldırım: Milletimiz bir destan yazdı

Başbakan Binali Yıldırım: Milletimiz bir destan yazdı


KKTC Başbakanı ile ortak açıklama yapan Başbakan Binali Yıldırım, bertaraf edilen FETÖ'cü darbe girişimiyle ilgili açıklamasında, "Türk milleti bir destan yazdı" ifadesini kullandı.


Başbakan Binali Yıldırım, KKTC Başbakanı Hüseyin Özgürgün ile ortak açıklama yaptı.

Başbakan Yıldırım şöyle konuştu:

Milletimizin asil duruşu ile bu girişimi bertaraf ettik. Türk milleti bir destan yazdı. Hayatını kaybedenleri rahmet anıyorum. 

Kıbrıs sorununun yıllardan beri devam ettiğini hepimiz biliyoruz. Bu yıl sonuna doğru BM önderliğinde çözüm arayışları devam ediyor. Çözüm olacak ama nasıl olacak? Adil, eşit, her iki kesimin hukukunu teminat altına alan, KKTC'de bir daha güvenlik endişesi olmayacak bir çözüm olması lazım. Mevcut durum ilanihaye sürdürülebilir bir şey değildir. Bu durumda KKTC yok sayılıyor.

KKTC Başbakanı Özgürgün'ün açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

Türkiye'nin girişimiyle, 15 Temmuz 1974'te başlayan, 20 Temmuz'da adaya gelen barış ve huzur ortamında, adada herhangi bir olay olmadığı gibi, Kıbrıs Türkleri ve Kıbrıs Rumları refaha ulaşmışlardır. Ekonomik anlamda da ciddi gelişmeler olmuştur. Bildiğiniz gibi, KKTC hükümeti, göreve başladıktan sonra, yani şu iki aylık süreçte, daha önce herhangi bir şekilde böyle bir tehlikenin ve talebin bize ulaşması noktasında bilgi sahibi değildik. Ancak 21 Temmuz'da biz FETÖ'yü terör örgütü listesine dahil ettik ve tüm faaliyetlerini yasakladık. Biz iki toplantı yaptık, en küçük bir ihbarın bile, değerlendirilmesi gerektiği konusunda mutabık kaldık. FETÖ KKTC'de de terör listesinde.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Barzani ateşle oynuyor

Hava Durumu

31°
Detaylı Hava Raporu