'13 yıldır KPSS'ye hazırlanıyorum'

'13 yıldır KPSS'ye hazırlanıyorum'


KPSS mağduru öğretmen adayı Yasemin Kara, "Oğlum 3 yaşında iken KPSS'ye hazırlanmaya başladım. Şu anda oğlum 16 yaşında lise 3'e gidiyor. Ben hala KPSS'ye hazırlanıyorum." dedi.

Dicle Üniversitesi Kimya Öğretmenliği Bölümü'nden mezun olan Yasemin Kara, önce 28 Şubat uygulamaları ardından, KPSS sorularının çalınması nedeniyle yaşadığı mağduriyeti, AA muhabirine anlattı.

Başörtülü olduğu için 1998 yılında okulda zor günler geçirdiğini 28 Şubat'taki uygulamalar nedeniyle okulunun bir yıl uzadığını belirten Kara, o dönemde "cemaat" denilen yapıya bağlı arkadaşlarının başörtülerini açtığını, buna çok şaşırdığını ifade etti.

Kara, üniversiteye daha yazı ulaşmadan öğrencilerin neden başörtülerini hangi gerekçe ile çıkardıklarını öğrenmek istediğini belirterek "Onlara bunu sordum, 'istişare kararı böyle alındı, başınızı açın dediler biz de açtık' cevabını verdiler. Helal ile haram nasıl olacak? Siz 'hizmet' adına bunu yaptığınızı söylüyorsunuz ama bu nasıl olacak. Üniversitede böyle bir durum yaşandı, bizi zor duruma düşürdüler 3-5 kişi kaldık." dedi.

16 yıldır atanmayı bekliyor
Başörtüsü yasağının hafiflediği dönemde, 2009 yılında KPSS'den 76 puan aldığını ancak herhangi bir alana yerleşemediğini aktaran Kara, 2010 yılında başörtüsü yasağının kalkması sonrasında tekrar sınava girdiğini, 100'ün üzerinden "neti" olduğunu bir önceki sınavdan da 13 soru daha fazla doğru yaptığını kaydetti.

Kara, sınav sonucu eline ulaşınca yaşadığı hayal kırıklığını şöyle anlattı:

"Ben heyecanla 84 civarında almayı bekliyorum, atanmayı bekliyorum. Bir yandan da söylentiler var, bazı dershaneler denemelerde sınav sorularını sormuşlar diye. Biz inanmadık, 'Müslüman adamlar böyle yapmazlar' dedik. Polis okullarında da kopya çekildiği söylemleri de oldu. Sınav sonuçları açıklandı. 13 net fazla yapmama karşılık yine 76 aldım, şok oldum. 105 netin üzerinde yapmışım yine aynı puan geliyor. Sonra duyduk kopya skandalı olmuş, 30 bin kişi haksız yere benim önüme geçmiş, ikinci darbeyi de burada yedim."

Kara, "Bu acıyı çeken bir insan olarak, oğlum 3 yaşında iken KPSS'ye hazırlanmaya başladım. Kimya öğretmeni olduğum için alanımda alım çok azdı. Son yıllarda alım olmaya başladı. Şu anda oğlum 16 yaşında lise 3'e geçiyor. Ben hala KPSS'ye hazırlanıyorum." diye konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

  • ada

    01 Ağustos 2016 18:20

    Cevap Ver

    millet yıllarca kpss hazırlansın sen devleti yıkma planını işletmek için omurgasızlarsa çıkar ilişkisi kur. sen onlara soru var onlar sana zamanı gelince ruhunu satsın. soru çalmada değil ne pislikleri var. okulların göz yumduğu onca dolap eksik evrakla sahte evrakla sistem açıklarından faydalnıp aynı anda 2 okul bitirenler . ne pislikler var hepsi arastırılsın ösym inceleme baslatsın sınavlara giren okullara yerlesen aynı anda 2 okulda olması mümkün olmayan herkes incelemeye alınsın.

Gündem
'Türkiye de bazı yaptırımlar üzerinde çalışıyor'
Türkiye
Afyonkarahisar’da art arda iki deprem
Dünya
Bangladeş'e sığınan Arakanlı sayısı açıklandı

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu