Ban Ki-mun'un Kıbrıs Özel Danışmanı Eide: Kıbrıs'ta görüşülmeyen yeni başlıklar ele alınacak

Ban Ki-mun'un Kıbrıs Özel Danışmanı Eide: Kıbrıs'ta görüşülmeyen yeni başlıklar ele alınacak


Ban Ki-mun'un Kıbrıs Özel Danışmanı Eide, "Önümüzdeki birkaç hafta, mülkiyet, garantiler ve güvenlik gibi daha önce görüşülmeyen yeni başlıkların ele alınacağı müzakerelere sahne olacak." dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, birkaç hafta içinde Kıbrıs'ta "mülkiyet, garantiler ve güvenlik" gibi daha önce görüşülmeyen yeni başlıkların ele alınacağını bildirdi.

BM Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) Kıbrıs konulu kapalı oturumunun ardından Ban'ın Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar ile basın toplantısı düzenleyen Eide, Kıbrıs'ta çözüm penceresinin hala açık olduğunu söyledi.

Çözüm penceresinin sonsuza dek açık olmayacağını belirten Eide, "Önümüzdeki birkaç hafta, mülkiyet, garantiler ve güvenlik gibi daha önce görüşülmeyen yeni başlıkların ele alınacağı müzakerelere sahne olacak." dedi.

Eide, bir soru üzerine, Türkiye'deki gelişmelerin garantör ülkelerin Kıbrıs sorununa yönelik desteği ve Kıbrıs liderleri tarafından yapılan çabaları etkilemediğini kaydetti.

Spehar ise BMGK'nın tüm üyelerinin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in çözüm çabalarına tam destek verdiğini ifade etti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Algı operasyonu için karanlık ittifak
Türkiye
Türk-Eğitim Sen, evlilik programının kaldırılması için RTÜK'e başvurdu
Dünya
DSÖ'den kızamık salgını uyarısı

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu

astropay