FETÖ'yle iş birliği yapan karanlık unsurlar var

FETÖ'yle iş birliği yapan karanlık unsurlar var


AK Parti Milletvekili Tayyar, FETÖ'yle iş birliği yapan karanlık unsurlar olduğunu açıkladı.

Şamil Tayyar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, FETÖ'nün darbe girişiminde bulunduğu 15 Temmuz tarihinde Ankara'da olduğunu, saat 18.00 gibi bazı kaynaklardan hareketlilik bilgisi aldığını belirtti.

BÜYÜK BİR TEHLİKEYİ ANLATTIK

O gece Genel Merkez'deki sevk ve idareye katıldığını, bu süreçte Cumhurbaşkanı'nın eş zamanlı farklı yönlere gideceği bilgisi yayıldığını vurgulayan Şamil Tayyar, şunları kaydetti:

"Darbeciler Cumhurbaşkanımızın peşinde olduğu için biz ilk aşamada Ankara'ya döneceği izlemini oluşturmak için bir grubu havaalanına yönlendirdik. Çünkü Cumhurbaşkanımızı gizlememiz gerekiyordu. Genel Merkezi koruma noktasında yoğun bir talep olduğu için burada kalmaya karar verdim. Sabah ezanına kadar oradaki koordinasyonu sağladım. Çünkü Genel Merkez'in önünde henüz o hareketliliğin sağlandığı ilk dakikalarda sivil giyimli 2 albay gözaltına alınmıştı. Bunlar devam ederken, 2 tankın Beştepe üzerinden Genel Merkez'e doğru geldiğini fark ettik. O arada anons yaptım. Herkesin tankların üstüne çıkmasını istedim. Tanka doğru tekbirlerle yürüdük. O yiğit insanların hepsi tankların üstüne çıktı. Tankın birinde askerin birisi silah çekti. Gencin biri üzerine atladı. Tankın üzerinde boğuşmalar oldu. Bunları hızlı bir şekilde uzaklaştırdık. Sonra öğrendik ki bu 2 tank Genelkurmaya gidiyormuş. Biz aslında farkında olmadan bir büyük tehlikeyi önlemişiz."

OCAK AYINDA CUMHURBAŞKANI'NIN YANINA GİTTİM

Devletin farklı kurumlarında bir darbe girişimi hareketliliği olduğu yönünde ciddi istihbaratları görünce, Ocak ayında Cumhurbaşkanı'nın yanına gittiğini aktaran Tayyar, şöyle konuştu:

"Kendisine o anki bilgileri paylaştım. Dikkatlice dinledi. Danışmanını çağırıp ona not aldırdı. Sonraki süreçte elimize bazı somut yeni bilgiler ulaşınca yine başka görüşmede Cumhurbaşkanımıza bunları ilettim. Bir hareketlilik var ama bunun nasıl hayata geçirileceğinin somut bir veri yoktu. Bir beklenti olarak, bir analiz olarak, meseleyi tahlil etmiştik. Ben açıkçası bu hareketliliği gazetecilik refleksiyle yorumladığımda yani ağustos, eylül gibi harekete geçecekleri yönünde bir istihbarata da ulaşmıştık. Zannediyorum parlamentoda çıkardığımız yüksek yargıdaki düzenleme ve Askeri Şura'da yapılacak muhtemel bir operasyon sebebiyle bunu biraz erkene aldılar."

İŞBİRLİĞİ YAPAN KARANLIK UNSURLAR VAR

Darbe teşebbüsünün sadece FETÖ'nün tek başına organize ettiği bir girişim olmadığına işaret eden Tayyar, "Merkezinde FETÖ'cüler var, tetikçi olarak bunlar kullanıldı ama onları sahaya süren onlarla iş birliği yapan karanlık unsurlar da var. Eski derin devlet artıkları da buna eklendi, bu bir kirli ittifaktır. Bunlara destek veren uluslararası güç odakları var. Bunlar ağırlıklı NATO merkezlidir. Bunun çok iyi dikkate alınması lazım." değerlendirmesinde bulundu.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere hükümeti: PYD-PKK ilişkisinden kaygılıyız
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İngiltere hükümeti: PYD-PKK ilişkisinden kaygılıyız

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu