İbrahim Kalın: 'Gecikme' nedeni' raporlaştırılacak

İbrahim Kalın: 'Gecikme' nedeni' raporlaştırılacak


Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Kalın "Sayın Cumhurbaşkanımız 15 Temmuz gecesi yaşanan olaylardan daha sonra haberdar oldu. Gecikme olduğu açık, o anda olayın boyutu kavranamamış olabilir. Elbette detayları ortaya çıkartacağız, raporlanacak ve gerekli adımlar atılacak" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, açıklama yaptı. Kalın'ın açıklamasından öne çıkanlar şöyle;

Bu aziz millet, elinde bir bayrakla bu darbeyi püskürttü. O gece yaşananları asla unutmayacağız ve unutturmayacağız. Bu kapsamda yakın bir zamanda Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bizzat Cumhurbaşkanımızın katılımıyla bir organizasyon düzenlenecek. Darbenin kötülüğü hakkında konuşup, darbeciler hakkında bir şey söylemeyen bazıları var. Sivil insanlara ateş açanlar var, helikopterlerden sivilleri vuranlar var. Bu darbeyi planlayan ve uygulayan insanlar var. Sokaklarda gördük işte, o helikopterleri kimler kullandı, o F-16'ları kimler kullandı" 

70 savcı soruşturma için çalışıyor

Soruşturmayla ilgili 70 tane savcımız, gece gündüz demeden çalışıyor. Büyük bir titizlikle, hakikaten darbeye bulaşan isimleri tespit etmeye çalışıyorlar.

Cumhurbaşkanı'na neden geç haber verildi?

Bu dönemde bir çok şey yaşandı. Sayın Cumhurbaşkanımız da bu olaydan daha sonra haberdar olduğunu söyledi. İlk gelen istihbarat üzerine zaten ilgili birim ve kurumlarımız harekete geçti. Bunlar da tam detaylı çalışmalarını yaptıkları zaman, tablo daha net ortaya çıkacak. İstanbul ve Ankara merkezli olarak bir hareketlilik var, ama bunun bütünüyle ortaya çıkması zaman alıyor. Bu gecikmenin neden kaynaklandığı rapor haline getirilecek. 

Bu gözü dönmezler suikast eylemlerine girişebilirler. Bu darbeden sonra ortaya çıkan milli birlik ve beraberlik tablosu Türkiye için hakikaten gurur vericidir. 

OHAL kararı son derece normal

Ülkede darbe girişimi olmuş, OHAL ilan edilmesi son derece normal. Ancak birileri bunu kullanmaya çalışıyorlar. Fransa OHAL ilan etti, kimse sorgulamadı. Şimdi bir takım çevreler, bu girişim için tiyatro diyorlar, ilginçtir FETÖ lideri de aynısını söylüyor. Bir kere bu, bu millete saygısızlıktır. 

Bunlara tiyatro demek, 11 Eylül'ü ABD yaptı, ya da Paris saldırılarını Fransa yaptı demekle aynı şey. 

İlk görüşme Yunanistan'la oldu

Darbe girişiminin ardından ilk görüşme, Yunanistan Başbakanı ile oldu. Bu görüşmenin sebebi de, Yunanistan'a kaçan FETÖ'cü subaylar için yapıldı. 

Genelkurmay Başkanı Hulus'i Akar'a, "Seni Gülen'le görüştürelim, ikna etsin" dediler. 

Gülen'in iadesi

Darbeyi FETÖ'nün yaptığına ilişkin delillerin bir bölümü ABD'li yetkililere ulaştırıldı. 

Fetullah Gülen 'şüpheli' sıfatıyla isteniyor. Şüpheli olarak iadesi için gerekli hukuki zemin oluştu. Ben ABD'li mevkidaşlarımıza soruyorum, ABD vatandaşı bile olmayan birinin sizin için iadesi neden bu kadar mesele haline geliyor? Gülen darbe ile ilgilimiz yok diyor ama kodlu mesajlar veriyor. 

OHAL süresi 

OHAL'i sıkıyönetimle karıştırıyorlar. 3 ay sürmesi yeterli olursa, OHAL'i kaldırırız, yetmezse uzatırız. 

Öğrencilerin mağdur olmaması için adımlar atılacak

Kapatılan okullarla ilgili, öğrencilerin mağdur olmaması için adımlar atılacak.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Doğu Guta'dan Erdoğan'a çağrı: Sizi ümitle bekliyoruz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
Maarif Vakfı Afganistan’da faaliyet izni aldı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu