Çağlayan'dan "siyaset" açıklaması

Çağlayan'dan "siyaset" açıklaması


Ekonomi Bakanı Çağlayan, siyaseti bırakacağı yönündeki haberlerle ilgili, "3 dönem şartı zaten partimizde var. 3 dönem olur, olmaz, önümüzdeki günler ne getirecek hele bir görelim" dedi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, siyaseti bırakacağı yönündeki haberlerle ilgili, "3 dönem şartı zaten partimizde var. 3 dönem olur, olmaz, önümüzdeki günler ne getirecek hele bir görelim" dedi.

Çağlayan, NTV ve CNBC-e televizyonlarının ortak yayınında gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı. 

Siyaseti bırakacağı ve gelecek genel seçimlerde aday olmayacağı yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine Çağlayan, düşündüğünü çok açık ve net söyleyen ve her şeyin gelip geçici olarak nitelendiren biri olduğunu belirtti.

Her şeyin bir sonu olduğunu dile getiren Çağlayan, "Siyasetle ilgili düşüncemi, bırakmam gereken noktada bırakılması gerektiğini çok net ifade eden ve düşünen biriyim. Bakan olarak ilk koltuğa oturduğumda 'Ya Rabbim bana oturduğum gibi haysiyetimle, onurumla, ailemle beraber bu koltuktan başarılı bir şekilde kalkmamı nasip et' diye dua etmiştim" diye konuştu. 

Siyaseti bırakma kararı noktasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir görüşmesinin olmadığını kaydeden Çağlayan, buna karşın siyasete ilk atıldığı dönemde, Erdoğan'a siyaseti meslek edinmeyeceğini ve günü geldiğinde bırakacağını söylediğini aktardı. Çağlayan, "3 dönem şartı zaten partimizde var. 3 dönem olur, olmaz, önümüzdeki günler ne getirecek hele bir görelim. Bu konuda felsefem, düşüncem bu ama kesinlikle bir çizgi çizmek istemiyorum. Bu konuda Sayın Başbakan'ın söyleyecekleri benim için önemlidir" değerlendirmesinde bulundu. 

- Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığını teklifini kabul etmemesinin ardından siyaseti bırakma kararına yönlendiği değerlendirmelerinin hatırlatılması üzerine Çağlayan, Başbakan Erdoğan'ın kendisine verdiği görevleri layıkıyla yerine getirmeye çalıştığını söyledi. 

Başbakan'ın kendisini Mersin'de görevlendirdiğini anımsatan Çağlayan, "Benim Mersin ile ilgim yoktu. Mersin, Türkiye'nin güzel bir şehri. Görevdir. Sayın Başbakan'ın verdiği bir görevi, emir telakki ederim" ifadesini kullandı. 

Başbakan Erdoğan'ın ve parti teşkilatının kendisinin Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı konusunda düşüncelerinin olduğunu aktaran Çağlayan, şunları kaydetti: 

"Böyle bir teveccühe layık olmak çok güzel bir şey. Fakat Sayın Başbakanıma bu konuyla ilgili görüşlerimi açıklarken, sağlık sorunlarım nedeniyle, böyle bir görevi 5 sene yapabilmenin beni zorlayacağını söyledim. Siyaset öncesinde çok büyük bir kalp krizi geçirmiştim. Ondan sonra 3 stent daha takıldı. Gelmiş olduğumuz noktada 4 stentim var. Şu anda Allah'a şükürler olsun hiçbir rahatsızlığım söz konusu değil. Tabii çok yüksek bir tempoyla çalışmayı gerektiriyor. Belediye başkanlığı 5 sene yapılması gereken bir görevdir. Ben Sayın Başbakanıma, talimatları ne olursa görev kabul edeceğimi ifade ettim. Ancak sağlık konusunda, 'Böyle bir şey varsa beni mazur görürseniz çok sevinirim' dedim. Sayın Başbakanımın insani, gönül tarafını çok iyi bilenlerden biriyim. Sağolsunlar anlayışla karşıladı."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Avrupa, terörden değil demokrasiden yana karar almalı
Türkiye
AK Parti'li yöneticilerden Defarges hakkında suç duyurusu
Dünya
Musul'dan kaçan sivillerin sayısı 400 bine yükseldi

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu