Öğrenci affının kısıtlanmasına rektörlerden destek

Öğrenci affının kısıtlanmasına rektörlerden destek


Rektörler, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın öğrenci aflarının kısıtlanmasıyla ilgili sözlerine destek verdi.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, üniversiteden yaşam boyu atılmamanın sıkıntılarını hem eğitim hem hizmet boyutunda yaşadıklarını söyledi.

Eğitimdeki kalitenin düştüğüne dikkati çeken Prof. Dr. İbiş, "Hizmet gerçekleştirme bağlamında da büyük sıkıntı içerisindeyiz. Bir üniversiteden yaşam boyu atılmama gibi bir durum olamaz. Değişik toplantılarda bu düşüncelerimizi diğer rektörlerle YÖK düzeyinde ilgililere ilettik. Üniversiteden atılmamanın doğru bir uygulama olmadığını vurguladık. Bu bağlamda eski uygulamanın yerinde olduğunu düşünüyoruz. Atılmama ciddi aksaklıklara yol açıyor. Özellikle yüksek lisans öğrencilerinde sorunlar yaşıyoruz" dedi.

Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Büyükberber de öğrencilere verilen sınırsız affın eğitimde ciddi manada kalite düşüklüğüne sebep olduğunu söyledi. Ara verilen süre nedeniyle geri dönen öğrencilerin, geçmişteki derslerini toparlamada büyük sıkıntılar çektiğini dile getiren Büyükberber, ''Mutlaka eğitimin belli bir bütünlük içinde yapılması gerekiyor. Ara verilen sürenin belli bir zamanı geçmemesi gerekiyor" diye konuştu.  

"Üniversiteye bu kadar çok talebin olduğu bir ülkede sınırsız sayıda hak adil de değil" değerlendirmesinde bulunan Büyükberber, öğrenciliğin uzatılması kararının mazeretler ölçüsünde her fakülte için ayrı ayrı verilebileceğini vurguladı. 

Üniversitelerde terör olaylarına karışan kişilerin, daha çok sınırsız af nedeniyle gelen öğrenciler arasından çıktığını ifade eden Büyükberber, "Teröre karşı önlem belki disiplin yönetmelikleriyle alınabilir. Belki bu yolla teröre bulaşan öğrencilerin üniversitelerden daha rahat ihraç edilmesi sağlanabilir" dedi.

-"Başarısızlık, atılma nedeni olmalıdır"

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer ise atılmanın geri getirilmesine ilişkin düzenleme yapılmasını olumlu bulduğunu dile getirerek, sınırsız affın, öğrencilerin motivasyonunu olumsuz etkilediğini dile getirdi.

Bu durumun zamanında okulunu bitiren öğrencilere de haksızlık olduğunun altını çizen Tuncer, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çalışmayan, bitirmeye motivasyonu olmayan, derslerden kalan, başarısız öğrencilerin atılmaması gibi bir uygulama dünyanın hiçbir yerinde yok. Bunun bir sınırı olması lazım, yapamazsanız geçemezsiniz. Atılmanın kaldırılması yönünde birçok rektörün talebi oldu. Eğitim planlaması, öğrenci, öğretim üyesi planlaması yapılamıyor. Önünüzü göremiyorsunuz. Üniversitede sadece başarısızlık atılma nedeni olmalıdır. Ama diğer nedenler, kıyafet,  başörtüsü, dünya görüşü, siyasi görüş bunlar atılma nedeni olamaz." 

-"Öğrenciliğin belli sınırları olmalı"

Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan da öğrenciliğin sınırlandırılması gerektiğini ifade ederek, "Öğrencilerin öğrenciliklerini ilelebet devam ettirebilmeleri bence de yanlış. Öğrenciliğin belli bir sınırının olması daha iyi. Bir de kişilere yanlış bir yola sevketmiş oluyorsunuz. Devamlı mezun olacağım beklentisi oluşuyor ancak mezun olamayabiliyor. O da bu sürede hayatını hangi yöne götürecekse götürür" şeklinde konuştu. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu