Fransa Parlamentosu çalışma yasa tasarısını onayladı

Fransa Parlamentosu çalışma yasa tasarısını onayladı


Fransa Parlamentosu, ülkede son aylarda büyük tartışmalara neden olan çalışma yasa tasarısını bugün resmen onayladı.

Fransa Parlamentosu, ülkede son aylarda büyük tartışmalara neden olan çalışma yasa tasarısını bugün resmen onayladı.

Meclis Başkanı Claude Bartoleme, genel kurulda yaptığı konuşmada, usul gereği, tasarı aleyhine gensoru önergesi sunulmadığı için hükümetin sunduğu metnin yasalaştığını açıkladı.

Başbakan Manuel Valls, dün Bakanlar Kurulunun kendisine söz konusu yasa tasarısının oylamadan geçirilmesi için yetki verdiğini ve kendisinin de bu yetkiyi kullanma kararı aldığını açıklamıştı.

Anayasa, hükümete gerektiği takdirde oylama yapılamadan bir tasarıyı Meclisten geçirme hakkı veriyor. Bu takdirde, muhalefet partileri ön oylama yapılmadan hükümeti düşürmek için gensoru verme hakkına sahip.

İktidardaki Sosyalist Parti içinde tasarıya karşı olan milletvekillerinden çekinen Başbakan Manuel Valls, daha önce, Mecliste oylama yapılmadan tasarıyı geçirmişti. Muhalefetin çoğunlukta olduğu senato, tasarıyı değiştirerek kabul edilince, metin tekrar Meclise geri dönmüştü.

Hükümetin, tasarı için yine Anayasa’nın 49. maddesinin, 3. fıkrasını işletmesi ve buna karşı gensoru teklifi verilmemesi ile birlikte metin nihai olarak yasalaştı.

Fransa’da yoğun tartışmalara neden olan yasaya göre, günlük azami 10 saatlik çalışma süresi 12 saate çıkarılacak, iş sözleşmesinde değişiklik yapmak isteyen çalışanlar işten atılabilecek, yarı zamanlı çalışanların haftalık 24 saat olan asgari çalışma süresi düşürülecek, fazla mesailerde daha az ödeme yapılabilecek.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu


Net Haber Yazılımı tarafından geliştirilmiştir

Yukarı Dön