BDDK Başkanı Akben: Böyle bir ortamda fırsatçılığa göz yummayız

BDDK Başkanı Akben: Böyle bir ortamda fırsatçılığa göz yummayız


BDDK Başkanı Akben, bu gibi zamanlarda durumdan vazife çıkartmaya çalışan kurumlar olabileceğini belirterek, "Böyle bir ortamda fırsatçılık yapılmasına elbette göz yummayız." dedi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, OHAL ile ilgili yaptığı değerlendirmede, bankacılık sisteminin çalışma düzeni ile ilgili herhangi bir olumsuzluk, farklı bir düzenlemenin söz konusu olmadığını söyledi.

Rasyolarda, likidite durumunda ya da bankacılıktaki diğer alanlarda herhangi bir olumsuzluk ile buna yönelik herhangi bir beklentinin olmadığını da vurgulayan Akben, "Bu karışıklıkların birkaç gün içerisinde düzelerek normale dönülmesini bekliyoruz. Hükümetimiz tarafından gerekli açıklamalar yapılıyor. Ama teknik olarak bakıldığında bankacılık sistemimiz bütün rasyo, kurum ve kurallarıyla dimdik ayakta. Herhangi bir endişeye mahal yok." şeklinde konuştu.

"Farklı bir durum ile karşılaştığımızda her an bunun tedbirini alabilecek güçteyiz" diyen Akben, BDDK'nın bazı bankalardan 15 Temmuz sonrası yazdığı raporları istediğine yönelik soru üzerine de, şunları kaydetti:

"Bu gibi durumlarda bankalarımızın, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının yaptıkları gibi ortamı, beklentileri olumsuzluğa sevk edecek bir rapor yayınlamasını doğru bulmuyoruz. Arkadaşlar inceleme yapıyorlar. Bilhassa bu gibi zamanlarda durumdan vazife çıkartmaya çalışan bazı kuruluşlar olduğu gibi, bazı bankalar da olabilir. Bunlar Türkiye'deki bankalardan da, yabancı bankalardan da olabiliyor. Ama buna meydan vermeyeceğiz. Böyle bir ortamda fırsatçılık yapılmasına elbette göz yummayız. Bir şey ortaya çıkması durumunda gereği ne ise yapılır."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan 'askeri müdahale' sorusuna cevap
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Katalonya krizi, İspanya'da sokakları karıştırdı

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu