Cumhurbaşkanı Erdoğan El Cezire'ye konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan El Cezire'ye konuştu


Cumhurbaşkanı Erdoğan canlı yayında darbe teşebbüsü yaşandığı geceyi anlattı

Erdoğan, "Elbette ki TSK'nın içerisinde belli bir grup bunu düzenledi ama açık olan bir şey var ki onlar azınlıkta. Bir azınlığın çoğunluğa hükmetmesine zaten müsaade edemezdik. Biz de gereken tüm adımları atmak suretiyle bunun önüne geçmeye çalıştık" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakanlar Kurulu toplantısına verilen arada El Cezire İngilizce'ye verdiği mülakatta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimiyle ilgili soruları cevapladı.

Erdoğan, 4 günlük bir tatil için Marmaris'e gittiğini, oraya gittikten sonra darbe girişimiyle ilgili haberlerin kendisine ulaştığını belirterek, gerekli kişileri haberdar ettiklerini ve burada bir basın açıklaması yaptıklarını dile getirdi.

Erdoğan, "Halkımızın endişeye kapılmamasını istedik. Tabi ki Türk halkından meydanlara çıkmasını ve demokrasiye sahip çıkmasını istedik. Türkiye’de yüzde 52’lik bir oranla hükümeti seçmiş halk da sokağa döküldü ve yapılan haince darbe girişimine karşılığını verdi." dedi.

 Kendisine darbe girişimi haberinin nereden geldiği, MİT’in 4 saat önce haber aldığına yönelik bilgiler olduğu yönündeki soruyu ise Erdoğan, şöyle cevapladı:

"Bana eniştem söyledi ama başta inanmak istemedim. Sonrasında istihbarat teşkilatı ve farklı kaynaklardan doğrulandıktan sonra orada ben ve Enerji Bakanı gerekli adımları atarak Dalaman’a hareket ettik. İstanbul’da da bazı sıkıntılarla karşılaştık. Alçak uçuş yapan F-16’ları duyduk ama on binlerce kişinin sokaklara döküldüğünü de gördük. Her şeyi kontrol altına almaya çalıştık. Ondan sonraki sürece yönelik adım attık. 12 saat içerisinde işi kontrolümüz altına aldık. Bu gelişmelerle birlikte de bizler bir şeye çok dikkat ettik. Gezi olaylarında daha önce edinilmiş tecrübelerimiz var, bu değerlendirmenin neticesinde Birinci Ordu Komutanımızın yaptığı açıklama. Ardından savcılarımızın açıklamaları süreci kontrol altına almaya çok yardımcı oldu."

Özellikle dikkat ettikleri bir noktanın olduğunu dile getiren Erdoğan, "Çünkü geçmişte benzer şeylerle şahit olmuştu ülkemiz.  Bazı generaller ile görüştük ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin bazı üst düzey komutanlarıyla  ile görüşme fırsatı bulduk. Onlar da her şeyin kontrol altına alınması konusunda bize oldukça yardımcı oldular." dedi.

 "Tanklar sonuç alamadı"

Erdoğan,  "Elbetteki TSK'nin içerisinde belli bir grup bunu düzenledi ama açık olan bir şey var ki onlar azınlıkta. Bir azınlığın çoğunluğa hükmetmesine zaten müsaade edemezdik. Biz de gereken tüm adımları atmak suretiyle bunun önüne geçmeye çalıştık." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin, istihbarat alınıp neden önceden harekete geçilmediğine ilişkin soruya şöyle yanıt verdi:

"Burada bir istihbarat zaafı olduğu açık bir şekilde ortada. Doğru bir istihbarat olsaydı bu Fetullahçı terör örgütünün çalışmaları engellenebilirdi. Hiç kimse dünyadaki istihbarat örgütlerinin eksikliği yoktur diyemez. Bunu ABD'de de, Rusya'da da, dünyanın dört bir yanında görüyoruz. Zayıf noktalar nerdedir, zaafiyetler nerdedir bunu belirlemek ve en aza indirgemek gerekir. Ama istihbaratta teknolojiden ziyade, insani unsur çok daha önemli."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fetullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişiminde başarısız olduğunu vurgulayarak, "Fetullahçı Terör Örgütü devletin içinde paralel bir yapı oluşturmuş. Darbe girişimini yaptıklarında başarılı olamadılar ama önümüzdeki günler ve haftalar içinde eminim ki bazı fikir ve planlarını kendi gelecekleri için onlar da yapacaklardır. Ama biz de devlet ve halk olarak el eleyiz ve bu tip insanlara örgütlere karşıyız. Biz el ele oldukça, halkla birlikte oldukça tanklar sonuç alamayacaktır, zaten de alamamıştır." diye konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

  • meryem uysal

    21 Temmuz 2016 07:58

    Cevap Ver

    RABBİM seni başımızdan eksik etmesin.seni ALLAH için çok seviyorum.RABBİM seni ve vatanımızı bütün şerlerden muhafaza eylesin.

Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu