Aktivistler, Humus’un 2 Türkmen Köyünde Katliam Uyarısında Bulundu

Aktivistler, Humus’un 2 Türkmen Köyünde Katliam Uyarısında Bulundu


Suriye’nin Humus şehrinin kuzey kırsalında bulunan aktivistler, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve yerel halktan binlerce kişinin kuzeye doğru göç etmesinin ardından, Esed rejiminin, Humus’un iki Türkmen köyü Kazhal ve Ummul Kasab’da katliam yapabileceği uyarısında bulundu.

Aktivistlerin verdiği bilgiye göre, Esed rejimine bağlı güçler, sözkonusu köylerden ÖSO kuvvetlerinin buradan kuzeye doğru çekilmesi ve köyleri işgal etmek amacıyla bu köylerde yaşayan halkla anlaşma yapmak için iki köyü kuşatma altına aldı.

Aktivistler, ayrıca, iki köyde yaşayan yaklaşık 8 bin sivilin, köylerinin yakınlarında bulunan ve içlerinde kadın ve çocuklarında bulunduğu yüzlerce kişinin öldürüldüğü Hula köyündeki katliama benzer bir katliamla karşı karşıya kalmaktan korktuğunu iletti.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkan Yardımcısı Muvaffak Neyrabiye, Esed rejimi ve rejime bağlı şebbihaların, Türkmen köyleri olan Kazhal ve Ummul Kasab köylerinde yaptığı saldırıları kınadı.

Rejimin bu saldırıyla hain ve güvenilmez bir rejim olduğunu ortaya koyduğunu vurgulayan Neyrabiye, Esed rejiminin, Türkiye’deki darbe girişiminin komşu Türkiye halkına yaptığı ihanetin bir benzerini Suriye’deki Türkmenlere yaptığını ifade etti.

Humus’ta, rejimin kuşatması altında bulunan el-Vaır semtiyle aynı silsilede bulunan iki Türkmen köyünün korunması için tüm dünya’ya çağrı yapan Neyrabiye, Esed rejiminin, iki köyde yaşayan halkın köylerinde kalmalarını kabul ettiği bir anlaşma yaptığını hatırlattı.

Öte yandan, Humus’un Daret el-Kebira kasabası Yerel Meclisi, Kazhal ve Ummul Kasab köylerinden kasabaya gelen yaklaşık 4 bin mültecinin ihtiyaçlarının giderilmesi için çalışma yapılması çağrısı yaptı.

Başta Kızılay ve Kızılhaç örgütü olmak üzere bütün Uluslararası İnsani Yardım Örgütleri ve bölgesel hayır kurumlarına çağrı yapan Yerel Meclis, kasabaya gelen mültecilerin ihtiyaçlarının karşılanması ve mağduriyetlerinin giderilmesi için harekete geçmeye davet etti.

 

SMDK

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan 'askeri müdahale' sorusuna cevap
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Hindistan Arakanlı Müslümanlara deniz sınırını kapattı

Hava Durumu

27°
Detaylı Hava Raporu