Dershanelerin envanterini çıkartacağız

Dershanelerin envanterini çıkartacağız


Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, dershanelerin dönüşümü için bu ay içinde bütün dershanelerin envanterinin çıkarılacağını belirtti.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, dershanelerin dönüşümü için bu ay içinde bütün dershanelerin bir envanterinin çıkarılacağını belirterek, "Tek tek dershanelerimizin fiziki altyapıları nedir, beşeri altyapıları nedir, öğretmen ve diğer çalışanların niteliği nedir? İnceden inceye bütün dershanelerimizin bir anlamda röntgenini çıkartacağız ki bu dönüşüm sürecinde herkes kendi altyapısına uygun kurumsallaşmayı kolaylıkla gerçekleştirebilsin" dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Antalya'daki Topkapı Palace Otel'de düzenlenen "Milli Eğitim Müdürleri Değerlendirme Toplantısı"na katılan Bakan Avcı, basına kapalı gerçekleşen toplantı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. 28 ve 29 Kasım'da ortaöğretime geçiş ortak sınavları kapsamında Türkiye genelinde denetimli yazılıların yapıldığını hatırlatan Avcı, bugün yapılan toplantıda da bu sınavların değerlendirileceğini söyledi.

Yazılı uygulamalardan sonra il müdürlerinin uygulamada gördükleri hususları tek tek elden geçirmek istediklerini belirten Avcı, "Nisanda yapacağımız yazılı uygulamalarda daha da gelişmiş ne tür yöntemler uygulayabiliriz, bunları konuşmak üzere il müdürlerimizle burada iki günlük bir çalışma toplantısı düzenledik" diye konuştu.

Ortaöğretime geçiş ortak sınavlarının başarılı geçtiğini, kendilerine ulaşan ilk bilgilere göre öğrencilerin, öğretmenlerin ve velililerin çok mutlu olduklarını ifade eden Avcı, çocukların kendi sınıflarında sınava girdiğini, öğretmenlerin de kendi okullarında görev yaptıklarını, bunun da öğrenci ve velilerin psikolojilerini olumlu etkilediğini kaydetti.

Bakan Avcı, söz konusu organizasyonun başarılı olmasında emeği geçen, öğretmenler, milli eğitim müdürleri ile güvenliği sağlayan polis ve jandarma  ekiplerine teşekkür etti.

- Dershanelerin dönüşümü

Dershanelerin dönüşümüyle ilgili çalışmaların sorulması üzerine Bakan Nabi Avcı, daha önce açıkladıkları program çerçevesinde 2014 yılı Ocak ayında konuyla ilgili tasarıyı Meclis'e sevk etmiş olacaklarını bildirdi.

Dönüşüm için bu ay içinde bütün dershanelerin envanterini çıkartacaklarını kaydeden Avcı, şunları söyledi:

"Tek tek dershanelerimizin fiziki alt yapıları nedir, beşeri altyapıları nedir, orada görev yapan öğretmenlerin ve diğer çalışanların sayısı, niteliği nedir inceden inceye bütün dershanelerimizin röntgenini bir anlamda çıkartacağız ki bu dönüşüm sürecinde herkes kendi altyapısına en uygun kurumsallaşmayı kolaylıkla gerçekleştirebilsin. Şimdi biz öncelikle inceleyelim, tek tek herkesin durumunu bir görelim. Nasıl bir binada çalışıyorsunuz, kirada mısınız, kendi mülkünüzde misiniz? Kaç dersliğiniz var? Kaloriferli mi, sobalı mı?.. Bunlara varıncaya kadar bunların röntgenini bir çıkarmak istiyoruz. Sonra çalışanların durumları… Formasyonu olan öğreticileriniz var mı, formasyonu olmayan öğreticileriniz kaç kişi, bunların branşları nedir, kaç yıldan beri sigortalı çalışıyorlar gibi daha sonra yapılacak düzenlemelerde bizim işimize yarayacak yoğun bir envanter çalışması yapacağız. İnşallah bu envanter çalışmasıyla biz kurumlarımıza hangi tip kuruma dönüşmelerinin kendileri açısından, öğrenciler açısından ve içinde bulundukları ortam, şehir açısından en uygun olacağını önerebiliriz."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Başbakan Yıldırım, Yarın Kılıçdaroğlu ile Görüşecek!
Türkiye
IKBY'de sevkiyatın askıya alınması söz konusu değil
Dünya
Bir darbede Merkel'den

Hava Durumu

13°
Detaylı Hava Raporu