Korgeneral İyidil gözaltına alındı

Korgeneral İyidil gözaltına alındı


Korgeneral Metin İyidil darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyelerince  gerçekleştirilen darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında Kara  Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı (EDOK) Muhabere ve Muhabere Destek  Eğitim Komutanı Korgeneral Metin İyidil de gözaltında alındı.  İyidil'in, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının özel kalem  müdürlerinin atanmasından, karargahtaki kurmay subayların kritik görevlere  getirilmesine kadar birçok atama kararına etkisinin bulunduğu, FETÖ üyelerinin  TSK içindeki yapılanmasına katkı sağladığı iddia ediliyor.
 
Korgeneral İyidil, FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin yürütülen  soruşturma kapsamında polisler tarafından EDOK Komutanlığında gözaltına alındı. Yaptığı yazılı açıklamalarla söz konusu sürece katılmadığını, hatta  darbe girişimini engellediğini iddia eden İyidil'in FETÖ üyelerinin TSK  bünyesinde kritik görevlere gelmesinde etkili olduğu ileri sürüldü.
 
Üsteğmenliğinden bu yana genellikle personelle ilgili birimlerde görev  yapan Korgeneral İyidil, kıta ve komutanlık görevleri dışında hep bu birimlerde  çalıştı. Tayin dairesinde plan subayı olarak görev yapan İyidil, sonrasında  kurmay şube müdürlüğünde görev aldı. Kara Kuvvetleri Komutanlığı Personel  Başkanlığı görevini de yürüten İyidil, 2012 yılının Yüksek Askeri Şura kararları  kapsamında Genelkurmay Personel Başkanlığına atandı.
 
Türk Silahlı Kuvvetlerinde karargah subayları "komutanların gözleri"  olarak nitelendiriliyor. Personel Daire Başkanlığı görevi de önemli bir karargah  subaylığı olarak değerlendiriliyor. Ayrıca her kurumdaki gibi Türk Silahlı  Kuvvetlerinde de kritik görevler bulunuyor. Bunlar arasında Cumhurbaşkanlığı  Başyaverliği, Genelkurmay Başkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü ve Kara Kuvvetleri  Komutanlığı Özel Kalem Müdürlüğü gibi görevler de yer alıyor.
 
Komutanlarca yapılan bu atamalarda Personel Daire Başkanının da önemli  etkisi bulunuyor. Komutanlara bu makamlara yapılacak isimler için öneriler  Personel Daire Başkanı görevindeki subaylarca sunuluyor. İyidil'in bu görevi yürüttüğü süreçte bu tür kritik atamalarda etkisinin olduğu ileri sürülüyor.  Ayrıca FETÖ üyesi kurmay subayların karargahta kritik görevlere atanmasında da  İyidil'in katkı sunduğu iddia ediliyor. İyidil, 2015'teki Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararları kapsamında Kara  Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı Muhabere ve Muhabere Destek Eğitim  Komutanı olmuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
'Türkiye de bazı yaptırımlar üzerinde çalışıyor'
Türkiye
Afyonkarahisar’da art arda iki deprem
Dünya
Bangladeş'e sığınan Arakanlı sayısı açıklandı

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu