Cezaları mutlaka en ağır biçimde verilmelidir

Cezaları mutlaka en ağır biçimde verilmelidir


CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, darbecilerin tüm işbirlikçileri ile birlikte hukuk düzeni içinde yargı önünde hesap vermelerinin sağlanması olduğunu belirtti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, yazılı açıklamasında, 15 Temmuz 2016 gecesi Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki bir cuntanın demokrasiye Cumhuriyete ve milli iradeye yönelik darbe girişimini şiddetle lanetlediğini ifade etti.

Parlamenter demokrasinin tüm kazanımlarını özümsemiş halkın direnme hakkını canı pahasına kullandığını ve bu haince darbe girişimini önlediğini vurgulayan Torun, "Siyasi partilerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız, devlet kurumlarımız, medyamız, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin darbeye prim vermeyen onurlu çoğunluğu ve aziz milletimiz büyük bir azimle, kararlıkla ve cesaretle direnmiş, Türkiye'nin demokrasiye olan inancını ve yaşama isteğini ortaya koymuştur." değerlendirmesini yaptı.

"Cezaları mutlaka en ağır biçimde verilmelidir"

Darbe girişimde bulunanların en ağır biçimde cezalandırılmaları gerektiğini belirten Torun, Türkiye'nin itibarı açısından bundan sonraki süreçte yapılacak en önemli hususun, darbecilerin tüm işbirlikçileri ile birlikte hukuk düzeni içinde yargı önünde hesap vermelerinin sağlanması olduğunun altını çizdi.

Torun, bu süreci anayasa ve hukuk sınırları dışında bir cadı avına dönüştürmenin demokrasi için büyük bir tehlikeye yol açacağına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Bu süreç intikam ve tasfiye sürecine dönüştürülmemelidir. Darbe girişiminde bulunan hainlerle birlikte askerimizi linç etmeye kalkışanların da cezası mutlaka en ağır biçimde verilmelidir. Devlet organları ve siyasi partiler halkın kışkırtılmasına, tahrik edilmesine, çatışma ortamının yaratılmasına ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin bütününün darbeci olarak gösterilmeye çalışılmasına meydan vermemelidir. Türkiye'nin sorunları ortak akılla uzlaşı kültürü içinde çözülmelidir. Şiddet dili bir yana bırakılmalı ve sağduyu hakim kılınmalıdır. Bu süreci birlik ve beraberliğimizi koruyarak atlatacağımıza olan inancım tamdır. Bu acıların bir daha yaşanmaması dileğimle şehitlerimize Yüce Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyor, tüm yurttaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Haşd-i Şabi ve Peşmerge çatıştı!

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu