Esed savaşa 25 milyar dolar harcadı

Esed savaşa 25 milyar dolar harcadı

  • 07 Aralık 2013 10:41


Suriye geçici hükümeti Maliye ve Ekonomi Bakanı İbrahim Miro, Suriye'de 3 yıldır devam eden savaş için Esed rejiminin 25 milyar dolar harcadığını belirtti.

Suriye geçici hükümeti Maliye ve Ekonomi Bakanı İbrahim Miro, Suriye'de 3 yıldır devam eden savaş için Esed rejiminin 25 milyar dolar harcadığını belirtti.

Miro, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Esed rejimi, 2011 yılı Mart ayında krizin başlamasıyla Suriye Merkez Bankası döviz rezervlerinden 7 milyar dolar, 2012 yılında 9 milyar dolar, bu yıl da buna benzer bir rakam harcadı. Yani yaklaşık 25 milyar dolarlık bir zarara uğradı ama rejime destek veren ülkeler, rejimin kaybettiği miktarın yaklaşık iki katı yani 50 milyar dolar yardım etti. Tabii, bu rakamların hepsi tahmini yaklaşık değerler" dedi.

Bakan Miro, "Rejimin, savaşçılarına onbinlerce dolarlık desteğine devam etmesi mümkün. Savaşı devam ettirmesi için yıllık 2 milyar dolardan fazlasına gerek yok. Bu nedenle rejimin sadece iktisadi sebeplerle yıkılması mümkün değil. Rejime baskı yapmak için gerekli tedbirlerin alınması lazım" diye konuştu.

Suriye'deki fabrikaların üretiminin çok düştüğüne dikkati çeken Miro, şunları söyledi: 

"Şu an Suriye'de bulunan fabrikaların üretimi yüzde 25'i geçmez. Fabrikaların çoğu, Şam kırsalı ve Halep'te. Bu bölgeler ise rejimin bombardımanı ve ablukası altında. Ayrıca buralarda rejimle muhalifler arasında çatışmalar devam ediyor. Ekonomik zarar sadece sanayi sektöründe değil. Tarım ve turizm sektöründe de büyük zararlar meydana geldi. Ülkenin milli geliri 2010'da yani kriz başlamadan önce 60 milyar dolardı ama şu an büyük ölçüde geriledi."

- "Rejim, müttefiklerinden özellikle İran'dan ekonomik destek alıyor"

Suriye ekonomisinin tamamen çöktüğünü dile getiren Miro, devlet bütçesinin büyük zorluklarla karşı karşıya bulunduğunu kaydetti.

Miro, "Rejim, nakit ihtiyacının çoğunu Suriye Merkez Bankası'ndan karşıladı ama ekonomisine desteği sadece buradan karşılamıyor. Müttefiklerinden özellikle İran'dan ekonomik destek alıyor. Rejim, bu gelirlerden geçen yıl ve bu yıl başında yararlandı" ifadesini kullandı.

- "Rejim ekonomik nedenlerle çökmez"

Tüm bu ekonomik duruma rağmen Esed rejiminin iktisadi nedenlerle çökmeyeceğinin altını çizen Miro, "Esed rejimi, ekonomik yaptırımlar ile çökmeyecek. Rejimin düşmesi için muhaliflere askeri destek verilmeli" şeklinde konuştu.

Suriye'deki yıkımın ve yeniden imarının maliyetine ilişkin net bir bilgiye sahip olmadığını vurgulayan Miro, yıkımın hala devam ettiğini ve alt yapıda oluşan zararın her ay konuşulması gerektiğini savundu.

Miro, geçiş hükümetinin görevini yapabilmesi için 2.5 milyar dolar gerektiğini vurgulayarak, "yaklaşık 60 bin polis ve askerin bağlı olduğu Savunma Bakanlığı bütçesinin bu meblağın içinde olduğunu" kaydetti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Bekir Bozdağ'dan Mersin'deki saldırıya ilişkin ilk açıklama
Türkiye
Tuvalette 10 Bin lira bulsanız siz ne yapardınız?
Dünya
IKBY' açıklaması: Mazide kaldı

Hava Durumu

15°
Detaylı Hava Raporu