Türkmenler Zorla Göç Ettiriliyor

Türkmenler Zorla Göç Ettiriliyor


Suriye'de Esed rejimine bağlı ordusu birlikleri, Humus'un batı kırsalındaki Kızhıl ve Um Kasab köylerinde 6 bin Türkmeni silah zoruyla göç ettirdi.

Suriye'de Esed rejimine bağlı ordusu birlikleri, Humus'un batı kırsalındaki Kızhıl ve Um Kasab köylerinde 6 bin Türkmeni silah zoruyla göç ettirdi.

Esed güçleri, Humus'un batı kırsalındaki Türkmen köyleri Kızhıl ve Um Kasab'da çok sayıda genci tutuklaması üzerinde köylülerin bir grup rejim askerini esir alması nedeniyle rejim güçleri köyleri yoğun havan ve top atışları ile bombalayıp ele geçirdi.

Türkmenlerin çağrısı üzerinde Humus'un kuzeyindeki muhalif birliklerin rejime karşı operasyon başlatıp birçok noktayı ele geçirmesi üzerinde rejim güçleri operasyonların durdurulması karşılığında 6 bin Türkmeni sağ salim muhaliflere teslim etme teklifinde bulundu, muhaliflerin teklifi kabul etmesinin ardından rejim güçleri belediye otobüsleri ile Türkmenleri Humus'un kuzey kırsalındaki Dar'ül Kebire beldesine taşıdı.

Esed rejimi, Suriye'de Türkmenlere karşı soykırım ve zorla göç ettirme politikasına ilk 2012 yılında başladı, Humus'un batı kırsalındaki Zara, Tel Kalah ve Husun kalesi bölgesinde yüzlerce Türkmeni katleden Esed güçleri, binlerce Türkmeni de Lübnan'a göç ettirdi.

Humus'un batı kırsalında silah zoruyla göç ettirilen Türkmenlerin yerine Lübnan ve Irak'tan getirilen şiiler yerleştirildi ve 2014 yılında bölgenin tapuları onlara dağıtıldı.

Türkmenleri, "İşgalci Osmanlı bakiyesi" ve "Türkiye ajanı" olarak gören Esed rejimi, Suriye direnişi süresinde 50-80 bin arası Türkmeni katletti. konu ile ilgili konuşan Türkmen Ajans Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Bozan, Esed rejiminin, Amerika ve terör örgütü YPG ile birlikte bölgenin demografik yapısını değiştirmek ve Türk İslam medeniyetini yok etmek için bölgedeki Türkmenleri silah zoruyla göç ettirdiğini söyledi.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu