Rabia da bizi işaretliyor

Rabia da bizi işaretliyor


Başbakan Erdoğan, Rabia işareti yaparak, Kırklareli Vilayet Meydanı'ndakilere hitaben, "Rabia da bizi işaretliyor görüyorsunuz. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet" dedi.

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kırklareli Vilayet Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Kırklareli, Tekirdağ, Edirne, tüm Trakya için gerçekten tarihi bir açılış töreni gerçekleştirdiklerini söyledi. 

Tekirdağ ve ilçeleri ile Edirne'de açılışlar yapacağını belirten Erdoğan, "Bizim için durmak yok, yola devam diyoruz" ifadesini kullandı.

Başbakan Erdoğan, 780 bin kilometrekarenin her bir karışına aynı nazarla, aynı aşkla, aynı sevdayla baktıklarını yineleyerek, millete sevdalı olduklarını vurguladı. 


"Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet" diyerek Afyonkarahisar'dan yola çıktıklarını hatırlatan Erdoğan, Rabia işareti yaparak, alandakilere hitaben, "Rabia da bizi işaretliyor görüyorsunuz. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet" ifadesini kullandı.

Millet tanımının içinde Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Roman, Boşnak, Arnavut olmak üzere 36 etnik unsurun Türkiye'de bulunduğuna değinen Erdoğan, şunları kaydetti:


"Gazi Mustafa Kemal, biliyorsunuz ilk Meclis konuşmasında Meclis’i tanımlarken, Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle, Romanıyla, Gürcüsüyle, Abazasıyla sayıyor, sayıyor, sayıyor... 'Tüm Mecmumuz Anasırı İslamiyedir' diyor. 'Yani İslami unsurlardan oluşuyorsunuz' diyor. 'Bu Meclis bunlardan meydana geldi' diyor. Hala millet tanımını anlayamayan milliyetçiler var bu ülkede."

Ülkedeki tüm insanları ayırt etmeksizin, yaratılanı yaratandan ötürü sevdiklerini dile getiren Erdoğan, "Türk de benim kardeşim, Roman da benim kardeşim, Kürt de benim kardeşim, hepsi Çerkezi, Gürcüsü, Boşnağı, Arnavutu hepsi kardeşim. Ben Romanlarla aynı mahallede doğdum. Kasımpaşa'nın Romanlarına sor beni, anlatsınlar size. Onlarla top oynadım, aynı okula gittim. Beraber aynı sıraları paylaştım. Hiç ayrımcılık yok aramızda, öyle doğdum, öyle büyüdüm. Biz böyle yürüdük bu yolda, böyle de yürüyeceğiz. Bu ülke böyle güç bulacak. Bizi ayırmak isteyenlere prim vermeyeceğiz. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, hep beraber Türkiye olacağız" diye konuştu.

Erdoğan, tanımayanlara, anlamayanlara Türk bayrağını tanıtıp anlatacaklarını ifade ederek, "Bayrağımızın rengi şehidimizin kanıdır. Hilalimiz bağımsızlığımızın ifadesidir. Yıldızımız şehidimizin sembolüdür. Bundan daha güzel bir tanım olur mu?" dedi. 

-Terör-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Trakya'da tarihi eserlere de sahip çıktıklarını ve restore ettiklerini anlatarak, şöyle devam etti: 

"Biz çözmüyoruz, sen de çözme, hep söyle' dediler. Biz çözeceğiz. Çünkü biz bu millete efendi olmaya gelmedik, hizmetkar olmaya geldik. Onların çözmeye niyeti olmayabilir. Biz onlara rağmen yapacağız, onlar yan gelip yatsınlar, biz çalışacağız.

Terör meselesinde bile, hamdolsun artık bir yıldır şehitler gelmiyor, annelerin gözyaşı şu anda bir yıldır hamdolsun akmıyor. Bu konuda bir mücadele veriliyor, niye el ele vermiyoruz? Hala kalkıp Başbakan ile uğraşmanın, Tayyip Erdoğan'a hakaret etmenin, hem de bunların ismini ağzıma almayacağım dedim, aylardır, ismini ağzıma alıyor muyum, almayacağım, hepsini size havale ediyorum. Siz bildiğiniz gibi yaparsınız, en güzelini siz yaparsınız, demokrasinin güzelliği de burada. Sandıkta zaten siz yapacaksınız. Ben sadece zihniyet noktasında, isim vermeden, isim anmadan zihniyeti, yapılanı eleştiriyorum. Başarılı olacağız, milletimizle beraber. Çünkü bizim rotamızı millet çizdi. O rotada yürümeye devam edeceğiz.

Allah'ın izniyle terör belasından ülkemizi kurtardığımız anda Türkiye'yi tutana aşk olsun. Bir uçuşa geçeceğiz ki sormayın."

Erdoğan, "Allah aşkına 10 yıl önce 'Şırnak havalimanına kavuşacak' denilseydi, inanır mıydınız? Şimdi Şırnak'ta Şerafettin Elçi Havalimanı'nın açılışını yaptık. 'Hakkari'de havalimanı yapılacak' dense inanılır mıydı? Şu anda bölücü terör örgütü tehdit ediyor, bu tehdide rağmen Hakkari Yüksekova'da havalimanını yapıyoruz, bütün tehdide, engellemelere rağmen yapıyoruz ve yapacağız. Oraya da uçağı indireceğiz. Orada Kürt var, şu var, bu var diye değil, orada benim vatandaşım var. Vatandaşımın olduğu her yere, vatan topraklarının her yerine biz bu hizmetleri götüreceğiz. Çünkü ayrımcı olmadığımızı bunlarla ispat ediyoruz, bunlarla ortaya koyuyoruz. Daha iyi olacağız, hiç endişeniz olmasın, daha güzel olacak. Çünkü, modern ülke bu demek. Suyu olan, yolu olan... Su medeniyettir, yol medeniyettir. Bunlar varsa adım atarsınız" diye konuştu. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İslam ülkelerine Ermenistan çağrısı

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu