Uluslararası hukuka aykırı

Uluslararası hukuka aykırı

  • 06 Aralık 2013 13:12


BM Suriyeli sığınmacıların Bulgaristan sınırında zorla Türkiye'ye gönderilmelerinin, uluslararası hukuka aykırı olduğunu bildirdi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Sözcüsü Adrian Edwards, Suriyeli sığınmacıların son haftalarda Bulgaristan sınırında zorla Türkiye'ye gönderildiğine dair kaygı verici raporlar bulunduğunu belirterek, bu durumun uluslararası hukuka aykırı olduğunu bildirdi.

Edwards, Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi'nde yapılan basın toplantısında, BMMYK'nın Bulgaristan'daki sığınmacılara koruma sağlamak ve onların koşullarını iyileştirmek için bu ülkeye yardımcı olduğunu ifade ederek, Bulgaristan'da halihazırda üçte ikisi Suriyeli 8 bin 800 sığınmacı bulunduğunu kaydetti.

Sığınmacı kabul merkezlerindeki koşulların kış aylarının gelmesiyle daha da kötüleştiğini ifade eden Edwards, Bulgar yetkililerin bu hafta yazlık çadırlarda kalan sığınmacıları bitmemiş binalara yerleştirdiğini, ancak bu binalardaki su ve temizlik sistemlerinin bir an önce tamamlanması gerektiğini bildirdi.

Geçen hafta Sofya'da ikisi Suriyeli üç sığınmacıya saldırıldığını anımsatan Edwards, "Bulgaristan'daki yabancı düşmanlığının artışından kaygılıyız" dedi. Edwards, yetkilileri yabancı düşmanlığının artmasını engellemek için önlem almaya çağırdıklarını kaydetti.

Sığınma talebinin bir suç olmadığını ve gözaltına almanın son çare olması gerektiğini vurgulayan Edwards, diğer taraftan Bulgar hükümeti tarafından Türkiye-Bulgaristan sınırına 1400 polis yerleştirildiğini ve 30 kilometre tel örgü çekildiğini anımsattı.

Edwards, "Suriyeli sığınmacıların son haftalarda Bulgaristan sınırında zorla Türkiye'ye gönderildiğine dair kaygı verici raporlar var. Bu uluslararası hukuka aykırıdır" dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Kadir Topbaş istifa etti
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Suriye görüşmelerinde diplomasi atağı

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu